Mesajı Okuyun
Old 04-08-2009, 11:04   #34
Av.Ferahfeza

Eşini öldüren kişiye 15 yıl hapis az bulundu

YARGITAY, Adana'da eşi 50 yaşındaki H... D...'i banyo yaparken satırla öldüren görme engelli 56 yaşında A... D...'e verilen 15 yıl hapis cezasını az bulundu.

Görme engelli A... D..., 27 Kasım 2006 tarihinde 2 çocuk annesi 13 yıllık eşini banyoda satırla öldürdü. Tutuklanan ve yargılandığı Adana 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde suçunu itiraf eden D..., 25 Şubat 2008 tarihinde ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası verildi. Mahkeme sanık A... D...'in eşi H... D...'in ilk eşiyle birlikte olmasını tahrik nedeni sayarken cezasını 15 yıl hapse çevirdi. İlkokul çağında, balık avlarken bulduğu patlayıcının patlaması sonucu gözlerini kaybeden A... D..., son savunmasında önceki ifadelerini tekrarlayarak, şunları söyledi:

“Eve geldiğimde, eşim sırtını keselemem için beni çağırdı. Banyoya giderken yanımdan birinin geçtiğini hissettim. Dış kapı kapanınca beni aldattığını anladım. ‘Çocuğumun babasıydı. Sana da yetiyorum, B...'a da. Sarıl bana’ dedi. Sarılırken elinde sert bir cisim olduğunu anladım. Tutunca elimi kesti. Bileğinden tutup kesici aleti rastgele vurdum. Üzerimdeki kanlı kıyafetleri çıkarıp banyo yaptıktan sonra teslim oldum. Eşim devamlı bana çay içiriyordu. Çay içince cinsel arzularım artıyor, devamlı sevişiyorduk. Kalbimin çarpıntısı tutuyordu. ‘Neden böyle oluyor?' deyince, ‘Ne güzel mutlu oluyoruz’ diyordu. Daha sonra anladım ki beni kalp krizinden öldürmeye çalışıyormuş.”

D... ile ilgili verilen karar Yargıtay 1’inci Ceza Dairesi’nce bozuldu. Bozma kararında A... D...'e Türk Ceza Kanunu'nun 29'uncu maddesine göre tahrik hükmü uygulanması durumunda, ağırlaştırılmış ömür boyu hapis yerine 18-24 yıl ağır hapis cezası verilebileceği, bu nedenle alt ve üst sınırlara bağlı kalınmayıp, makul miktarda ceza yerine eksik ceza verildiği belirtildi. Kununun 53'üncü maddesine göre de belirli haklardan yoksul bırakılması da istenen D..., yerel mahkemede yeniden yargılanacak.

Esra ÖRGEN/ADANA, (DHA) 4 Ağustos 2009