Mesajı Okuyun
Old 08-12-2016, 16:47   #10
zlm

Alıntı:
Yazan ÇİTLENBİK
Merhabalar,
Benim olayım sizinkine benzer olmakla birlikte farklar da var. Şöyle ki;
Müvekkilim 1993 yılında gayrimenkul satış vaadi sözleşmesi ile henüz inşaat aşamasında olan bir daireyi satın alıyor. Dairenin inşaatı bitince müvekkilim hiçbir sorun yaşanmadan daireyi kullanmaya başlıyor. Ve fakat bu arada daireyi satan kişi ölüyor ve dairenin mülkiyeti mirasçıları olan 7 kişiye intikal ediyor. Mirasçılarından birinin hissesi üzerine 2009 yılında haciz konuluyor ve 2011 yılında kıymet takdiri için İcra Müdürlüğü'nce müvekkilimin evine geliniyor. Bunun üzerine 2011 yılında Tapu İptali ve Tescil davası açtık, taşınmaz üüzerine 15/12/2011 tarihinde İhtiyati Tedbir şerhi konuldu, dava lehimize sonuçlandı ve iş bu karar 27/03/2013 tarihinde kesinleşti. Davanın kabulüne dair verilen kararda, "dava konusu taşınmazın davalılar adına olan kaydının iptali ile davacı adına tesciline" denildi, haciz şerhleri ile tesciline denilmediği için 2009 yılındaki haczin de kaldırılması gerektiğini düşünüyorum.
Ve fakat müvekkilimiz 2013 yılı Kasım ayında işbu kararı tescil ettirmek için Tapu dairesine başvurduğunda 2009 yılında konulan haczin 2013 yılı Eylül ayında tekrar yenilendiği ve bir başka hissedarın hissesi üzerine 2013 yılı Ekim ayıında dört farklı icra dosyasından haciz şerhi konulduğunu fark ettik.
Her ne kadar tapuda tescil işlemleri gerçekleşmemiş ise de 27/03/2013 tarihinde kesinleşen mahleme ilamı ile müvekkilimin taşınmaz maliki olduğu açık. Bu konuda ne yapmam gerekiyor?
1-İcra Müdürlüğü'ne talepte bulunmadan direkt olarak Asliye Hukuk Mahkemesi'nde haczin fekki davası mı açmalıyım? Ve tabi sanırım taşınmazın değeri üzerinden açmam gereken bir dava olacak bu dava?
2-Beş ayrı alacaklı tarafından beş ayrı icra dosyasından konulan hacizlerin fekki için tek bir dava açmam yeterli olur mu? Yoksa ayrı ayrı mı dava açmalıyım?
3-Bu süreçte yeni konulacak olası haciz şerhlerini önlemek adına müvekkilimin taşınmazı mevcut hacizlerle birlikte adına tescil ettirmesi mi doğru olur yoksa genel mahkemede açacağımız fekk davasının sonuçlanmasını mı beklemeliyiz?
Bu konularda yardımlarınızı ve elinizde Yargıtay içtihatları varsa paylaşmanızı rica ediyorum.

Merhabalar
Benim de siZin olayınıza benzer bir olayım var da siz dava açtınız mı ?
Süreçte Nasıl ilerlediniz bilgi verebilir misiniz ?
Teşekkür ederim