Mesajı Okuyun
Old 11-05-2006, 11:43   #1
Av. Eugen Huber

Varsayılan Haczin Fekki Davası

Müvekkilim arsa sahibi,1999 senesinde, müteahhitle kat karşılığı inşaat sözleşmesi yapıyor.Doğal olarak bu sözleşmeye dayanarak,belli bir pay mütiahhit adına tesçil ediliyor. Daha sonra, müteahhit, iki kişiye 5'er milyarlık iki senetten borçlanıyor.Ardından, 17/12/1999 tarihinde birincisi, 04/01/2000 tarihinde de ikinci alacaklı,müteahhidin tapuda mevcut hissesi üzerine haciz koyuyor. Edimini ifa etmeyen müteahhide karşı, müvekkilim arsa sahibi 18/06/2001 tarihinde tapu iptal davası açıyor ve kazanıyor, dava, 16/09/2004 tarihinde kesinleşiyor. Ancak, davayı açarken, müteahhidin hissesi üzerine 20/06/2001'de tedbir koyduruyor.
Benim sorum,acaba, müvekkilimin 20 Haziran 2001 tarihinde haciz borçlusu müteahhidin hissesi üzerine koyduğu bu tedbir, haciz alacaklılarının satış isteme süresini keser mi?Zira, her iki haciz de süresinde satış istenmediği için düşmüş durumda ve haczin fekki davası açarak bu hacizleri kaldırmak istiyorum.Böyle bir davayı açmak için süre var mı? Genel mahkemede açıldığını öğrendim. Davalı tarafta ihtiyari dava arkadaşlığı müessesesini işletip, iki haciz alacaklısına tek dava açmak istiyorum. Asliye'de mi açacağım?Sulh'te mi? Zira, ihti.dava arkdaşlığında,her bir dava diğerinden bağımsız.