Mesajı Okuyun
Old 21-02-2007, 22:54   #6
Seyda

Varsayılan Vatandaştan kredi kartı ücretine önlem

A.A. Kayseri'de mobilyacılık yapan Mahmut Şahin, bir banka ile yaptığı matbu kredi kartı sözleşmesine el yazısı ile ”Yaptığım harcamalar dışında üyelik aidatı, kart ücreti vb. adı altında talep edilecek hiçbir ücreti kabul etmiyorum” şartını ekledi. Banka, el yazısı ile eklenen şartı kabul ederek Şahin'e kredi kartını gönderdi.

Mahmut Şahin, işletmesine şimdiye kadar çok sayıda banka temsilcisinin kredi kartı vermek için geldiğini ancak tek taraflı matbu sözleşmeyi kabul etmediği için hiçbir bankadan kredi kartı almadığını söyledi.

Tüketiciler Birliği Kayseri Şube Başkanlığı görevini de yürüten Şahin, ”Sözleşmelerin karşı tarafça önceden hazırlanıp benim fikrimin sorulmamasına hep karşı çıkmışımdır. Bu sebeple şimdiye kadarki bütün sözleşmelere kendi şartımı ekledim. Ancak hiçbir banka bana kredi kartı vermedi” derken, en son başvurduğu HSBC Bank'ın ise sözleşmeye eklediği 'Yaptığım harcamalar dışında üyelik aidatı, kart ücreti vb. adı altında talep edilecek hiçbir ücreti kabul etmiyorum' şartını kabul ederek, kredi kartını gönderdiğini ifade etti.

Şahin, bankaların kredi kartı yıllık ücreti konusundaki uygulamalarının yanlış olduğunu da savunarak, şöyle devam etti:
“Tüketicinin hiçbir rızası alınmadan imzalattırılarak yılda milyonlarca dolarlık kazanç elde edilmesine tepkimi bir vatandaş olarak göstermem gerekiyordu. Bu sebeple şimdiye kadar kredi kartı almadım. Bundan sonra da bu şartım kabul edilmedikçe hiçbir bankadan kredi kartı almayacağım. Bu duyarlılığın tüm vatandaşlarımız tarafından gösterildiği taktirde tüketiciye rağmen dayatma yapan banka kalmayacağını düşünüyorum.”

HSBC BANK'IN AÇIKLAMASI

Sözleşmesine kendi el yazısı ile şartlarını yazan Mahmut Şahin'e kredi kartı veren HSBC Bank'ın İletişim Başkanı Ömer Kayalıoğlu, Şahin'den hiçbir surette kredi kartı yıllık ücreti alınmayacağını söyledi.

Kayalıoğlu, Şahin'in sözleşmesinde el yazısı ile koyduğu şartın banka görevlilerinin gözünden kaçtığını savunarak, şöyle konuştu: “Bu müşterinin durumunda bankanın forma elle müdahale edilmiş müracaatı usul olarak reddetmesi gerekirdi. Ancak bu gözden kaçmış, hatta son dakika fark edilmiş olmasına karşın müşteriye bu önceden beyan edilmemiş olduğu için kartı kendisine teslim edilmiştir.”

“TÜKETİCİLER ADINA ZAFER”

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Av. Bülent Deniz ise Mahmut Şahin'in HSBC Bank ile yaptığı sözleşmeye kendi isteklerini yazmasının ve banka tarafından kabul edilmesinin tüketiciler adına büyük bir zafer olduğunu söyledi.
Deniz, “Tüketiciler, önlerine uzatılan sözleşmeye ekleme veya çıkartma yapma yetkisinin kendilerinde olduğunu bilsinler. Ama öncelikle sözleşmeleri mutlaka okusunlar. Kayseri Şube Başkanımızın banka ile yaptığı sözleşmeye eklediği maddeler de, bu konuda tüketicilerin ne kadar dikkatli olması ve haklarını aramada özen göstermeleri gerektiğini ortaya koyan çok güzel bir örnek. Türkiye'de bir ilk gerçekleşti. Umarım diğer bankalar da bu konuda duyarlı olurlar” diye konuştu.
http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/5...rid=3436&oid=1