Mesajı Okuyun
Old 13-09-2019, 00:07   #3
Avukat75

Merhaba sayın üstadım. İlginiz ve cevabınız için teşekkürler.

Ben sizden farklı bir sonuca vardım. Şöyle ki:

İstinaf dilekçesine cevap
MADDE 347-
(1) İstinaf dilekçesi, kararı veren mahkemece karşı tarafa tebliğ olunur.

HMK 347’nin başlığının “İstinaf dilekçesine cevap “ olduğu göz önüne alındığında, devamındaki “Katılma yolu ile başvurma” başlıklı 348. maddede belirtilen “İstinaf dilekçesi kendisine tebliğ edilen taraf”ın karşı taraf olduğu sonucuna varılması gerektiğini düşünüyorum. Zira madde 347’de açıkça karşı taraf ifadesi geçmektedir.

Bu konuda Kuru’nun yazdıkları şöyledir;

“İstinaf dilekçesi kendisine tebliğ edilen (karşı) taraf, istinaf yoluna başvurma hakkı bulunmasa veya (istinaf yoluna) başvuru süresini geçirmiş olsa bile, vereceği cevap dilekçesinde (m.347/2) (katılma yolu ile) istinaf yoluna başvurabilir.” (sayfa 493-494)

İhtiyari dava arkadaşlığı başlığında da, bu konuyu net bir şekilde açıklamaktadır;

“İhtiyari dava arkadaşlarından her biri, hükmü (kendisi için) yalnız başına istinaf edebilir; istinaf mahkemesi kararını da yalnız başına temyiz edebilir. İstinaf veya temyiz süresi, her dava arkadaşı hakkında kararın ona tebliğ edildiği tarihten itibaren işlemeye başlar…

Süresinde istinaf veya temyiz yoluna başvurmamış olan ihtiyari dava arkadaşları hakkında, hüküm kesinleşir. Diğer dava arkadaşlarının istinaf veya temyiz yoluna başvurmasının sonucundan istinaf veya temyiz yoluna başvurmamış (bu nedenle haklarında hüküm kesinleşmiş) olan ihtiyari dava arkadaşları yararlanamaz.” (sayfa 367) (Prf. Dr. Baki Kuru, Medeni Usul Hukuku Ders Kitabı, Ağustos 2017 basım)

Yani md. 348’de düzenlenen “katılma yolu ile istinaf”ın, sadece davanın karşı taraflarının, birbirlerinin istinaf başvurularına katılmalarını sağlayan bir kurum olduğu sonucu çıkıyor. Dolayısıyla aynı tarafta olan dava arkadaşları bundan yararlanamazlar.

Dava arkadaşlığı konusundaki sizin açıklamalarınızdan da anlaşılacağı üzere, alacak davalarında, davalılar asıl işveren-alt işveren arasındaki ilişkinin ihtiyari dava arkadaşlığı olduğu da sanırım açık olsa gerek.

Ancak, her ne kadar Kuru'nun görüşü açık olsa da, Yargıtay'ın konuya dair uygulaması nasıldır bilemiyorum.

Saygılar.