Mesajı Okuyun
Old 28-12-2015, 13:56   #6
Av.mehmet.av

Sayın Balku;
Belirtmek isterim ki bazen bir cümle daha etkilidir onlarca paragraftan
Şaka bir yana genel bir kanı sanırım örneğin dava dilekçelerinin, cevap dilekçelerinin, itiraz ve beyan dilekçelerinin uzun olması sanki hakim ve daha doğrusu hukuk nazarında daha etkili olacağı.
Olayımıza dönersek, haklı veya haksız işçi iş akdini sona erdirmiş zaten. İşçi işyerinde çalışmaya devam ederse yeniden zımni bir iş akdi yapılmış olacaktır taraflar arasında kanımca. Bu durum ise işçinin aleyhine sonuçlar doğurabilecektir düşüncesindeyim.
Soru yönelten meslektaşımız "izinlerden" bahsetmektedir. Dolayısı ile en azından 2 dönem kullandırılmamış izni olduğunu düşünüyorum. Bu durumda da haklı fesih nedeninin meydana geldiğini düşünüyorum. Daha önce dediğim gibi işçi işverenin ihtarı üzerine çalışmaya devam etmişse belki durum işçi aleyhine değişebilir.
Ayrıca izin hakkına kavuşan işçi eğer bir sonraki izin hakkının doğduğu ana kadar bu hakkı kullandırılmıyorsa ve bu bir yıllık bir işçi bile olsa Yargıtay kararlarına göre fesih nedeni olması gerektiğini düşünüyorum.
Tabi yıllık izin kullanma talebinde bulunmuş olmanın (özellikle yazılı) işçi için daha avantajlı olacağını düşünüyorum.