Mesajı Okuyun
Old 14-01-2008, 11:46   #1
üye21665

Varsayılan Tüketici İl Hakem Heyetinin görevine girmeyen konuda verdiği kararın icrası mümkün mü

Merhaba,
İki şirkete karşı Tüketici Sorunları İl Hakem Heyetine başvurdum. Şirketlerden birinden 3000Euro, diğerinden 300Euro'nun tarafımıza iadesini istedim. İki şirketin birbiriyle bağlantılı olarak müvekkili kandırmaları sebebiyle ikisini birlikte şikayet etmiştim. Ancak, sonradan 300 euro ödemesini istediğim şirket yönünden İl hakem heyetinin görevsiz olduğunu farkettim.

Tüketici İl Hakem Heyeti şikayeti kabul ederek, her iki şirketinde ödediğimiz meblağları tarafımıza iadesine karar verdi. Ancak, gönderdiği üst yazıda karara itiraz veya karar doğrultusunda şikayetin giderilmemesi halinde Tüketici Mahkemesine müracaat etmemiz gerektiği yazıldı.

Merak ettiğim, İl hakem heyetinin görevine girmeyen bir konuda 300euronun tarafımıza ödenmesi ile ilgili verdiği kararı ilamlı icraya koyabilir miyim?

Yoksa her iki şirkete karşı da Tüketici Mahkemesinde dava mı açmalıyım? Bu taktirde Tüketici Mahkemesi görevsizlik kararı verir mi?

Cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.
Saygılarımla