Mesajı Okuyun
Old 17-03-2007, 14:46   #58
Jeanne D'arc

Sayın mehmetseyrek,

Bağışlanmak ne demek efendim, estağfurullah. Sürekli af dilemenize bir anlam veremiyorum. Yapıcı eleştiriye son derece açığım. Hatta kimse yapmayınca kendi kendimi eleştirmeye başlıyorum. Hatırlarsanız, daha bu foruma yazmaya başladığınız anda, yazılarımı gözden geçirebilirseniz mutlu olacağımı belirtmiştim. Cevaplarımı ya da cevaplarımdaki kinayeyi lütfen bu bağlamda değerlendiriniz. Foruma katkınıza değer verdiğimi bilmenizi isterim.

Bu girizgahtan sonra (önsöz mü demeliydim)

1)"Düet" Türkçe midir? Yerine ne kullanılabilir?

2)Çok sesli bir yapı (koro) oluşana kadar, ya tek başına (solo) yada ikili (düet) şarkı söylemenin ne zararı var? Katılım çoğalınca ben kendiliğimden kenara çekileceğim, söz! Zaten sesim kötü çıkar ve tonsuzdur (detone).

3)"Esasen" ile başlıyan cümlemin de denetime takılacağı hiç aklıma gelmemişti. Bu "öz Türkçe" benim sandığımdan daha çetin bir alan. "Esasen-aslında" eşleşti sanırım ancak "tabii ile elbette" aynı hissi vermedi gibi? Neden bilmem!

4)"Biçim-şekilde" de keza sorun yok. Ancak "sirayet ile etkileme" olmadı bence. Sirayet kelimesinde, çok daha uzun dönemde sızarak etki etme durumu söz konusu gibi.

5)Yazarken esas takıldığım husus buydu işte. "Latife" yerine "şaka" kelimesini kullanamadım. Asla olmaz gibi geldi, halen de öyle düşünüyorum.

6)"Zahmet-eziyet" de sorun yok. Ancak yine öz Türkçe açısından fark olacağını hiç düşünmeden kullandığım kelimelerden biri.

7)"Muvafakatın" karşılığını, "icazet, izin, onay" olarak düşündüm. "İcazet" Türkçe değil itirazı ile karşılaşacaktı. "İzin, onayı" da aynen "şaka" kelimesinde olduğu gibi, asla olmaz diye düşündüm. "Size ya da Sayın Ayşegül Kanat'a izin veriyorum." gibi bir ifade -bana göre- çok yakışıksız olacaktı. "Muvafakat", "rıza göstermek" anlamı ile "izine" göre daha kibar bir ifade sanki.

8)"Öz Türkçe"- "Türkçe" ayırd ve hassasiyetinize, saygı ile gülümsüyorum.

Sayın mehmetseyrek,

Sıkıldığınız ya da önemsemediğiniz anda cevap vermeme hakkınız bakidir.

Saygılarımla.