Mesajı Okuyun
Old 21-02-2007, 22:49   #25
Hekimbaşı

Varsayılan Tebrik eder ve devamını dilerim, ama telaş etmeyin

Sn.Dayar,

Cerrah - kasap benzetmesi bir kavramı anlatmak için kullandığım araçtı. Çeşitli meslekdaşlarımız için halk arasında kullanılan 'kasap gibi' deyişine bir gönderme, algılamayı kolaylaştırıcı bir benzetmeydi. Eleştiri olarak algılamanız ilginç. Yanlış anlaşıldıysa, ve her nasıl anladı iseniz, özür dilerim, onu kasdetmedim. 'O' nun, ne olduğunu bilemediğim için, böyle ifade etmek zorundayım. Gerçekten özür dilerim, sizi kırmak gibi bir niyetim yoktu.

Hukuk eğitimi almadım; almak gibi de bir niyetim yok. Ancak; 8 yıla yakın iki tane (HÜ ve GATA) tıp fakültesinde görev aldım, bunun dışında birçok yerde, birçok biçimde, her düzeyden insanı çok değişik konularda (buna profesörlerden öğrencilere, şirket genel müdürleri ve yöneticilerinden, yükleme ve boşaltmada çalışan hammallara kadar herkes dahildir) eğittim. Eğitimin özünün hiçbir yerde, hiçbir zaman, hem de tarih boyunca, değişmediğini kavrayacak kadar bu işi yaptım. Yapmakla kalmadım, yapmadan önce inceledim, sonra da değerlendirdim. Dikkat ederseniz, hukuka ilişkin tek bir sözüm yoktur, tamamı eğitimin felsefesi ve özüyle ilgilidir. Bu deneyimden yararlanmak istemiyorsanız, siz bilirsiniz. Ama insan şunu merak etmekten kendini alamıyor: acaba size ulaşmak için ille de hukukçu mu olmak gerekiyor; diğer insanlar sizin için bir anlam ifade etmiyor mu? Onların deneyim, düşünce ve sözlerinden öğrenilebilecek birşey yok mu? Eğer böyle düşünüyorsanız, boşuna okula da gitmeyin derim, vakit kaybı olur. (Latife tabii, sakın öyle birşey yapmayın lütfen)

Sorunuza cevap da verdim: HER OKUL DEVAM ETMEDEN BİTİRİLEBİLİR, AMA FARKI SADECE DEVAM EDENLER BİLEBİLİR. (Bkz mesaj 16, sondan 1 önceki paragraf)

Fakülteden böyle mezun olan hukukçunun ne olacağı ya da olmayacağı konusunda benim bir fikrim olamaz, ama yukarıdaki cümlenin ikinci kısmı bu konuda yeterli ipucu içeriyor bence. Farkı algılayabilir, gelecekte uygulamayı iyi ve yararlı yönde biçimlendirebilir biri olmak istiyorsanız devam edersiniz, yoksa bundan kime ne?

Bunu yapmadığınız halde yargıtay başkanı olmak istiyor ve oluyorsanız, o zaman da yine 16 ncı mesajın, ikinci paragrafının, son cümlesine bakmanız gerekiyor. Cevap orada, size göz kırpıyor. Ama söylemek istediğiniz, söz konusu makamlarda bulunanların beklediğiniz niteliklerde olmadıkları ise, bu konuda benim birşey söylemem mümkün değil, çok yakışıksız olur. Zaten böyle birşey söylemek istiyorsanız, sizden bunu doğrudan söylemenizi beklerdim.

Gençliğin heyecan, enerji ve isteğine hayranlık duymamak mümkün değil. Keşke bu telaşın arasında biraz da dinlemeyi deneseniz diyecektim ama; o zaman biz olurdunuz ve gelişme olmazdı. Bu nedenle; sizi sorguladığınız için takdir ediyor, ve yaşamınızın geri kalanında bunu hem başkaları, hem de kendiniz için bir alışkanlık haline getirmenizi diliyorum. Hukuk eğitimi almadığım için beni dinlemek istemediğinize göre de, çekilmem gerekiyor.

Saygılarımla,