Mesajı Okuyun
Old 02-02-2007, 19:18   #41
Av.Duygu Işık Behrem

Sayın Dozger,
Alıntı:

Türkçe ve yazım yanlışları üzerinde yoğunlaştığımı ayrımsadım"= burda ne demek istemiş belli değil...ayrımsamak mı,anımsamak mı?

Bu eleştirinizi doğru bulmuyorum. Dilimizde "ayrımsamak" sözcüğü mevcuttur.
ayrımsamak
(-i)
Bir şeyi anlamak, bir şeyi görmek, fark etmek:

İlgili üyeye ait iletinin bütünü değerlendirildiğinde anlaşılacaktır ki bu cümlede kullanılmak istenen sözcük "anımsamak" değildir. Bir şeyin fark edildiği vurgulanmak istenmiştir. Dolayısıyla da "ayrımsamak" kelimesi seçilmiştir.

(Not: Dilimizde "burda" sözcüğü mevcut değildir. Kelimenin doğru kullanımı "burada" olacaktır.)

Alıntı:

"ikilemde kaldım"= ikilemde kalmak,nasıl bir duygu acaba,ikilem yaşamak olsa gerek...
Açıkçası, "ikilemde kalmak" kullanımında da bir hata olduğunu düşünmüyorum.
ikilem
isim, mantık
1 . İki önermesi bulunan ve her iki önermenin vargısı olan tasım, kıyasımukassem, dilemma.

İkilemde kaldım denilerek, zihinde var olan iki farklı düşünce arasında kararsızlık yaşandığı belirtilmiştir. Cümleden, iki düşünce arasında kalındığı anlaşılmaktadır; belli ki bir tercih yapılacaktır. Bildiğim kadarıyla "ikilem yaşamak" da "ikilemde kalmak" da doğru kullanımlar. Yine de bu konuda kesin bir bilgim olmadığını belirteyim.

Alıntı:

"Daha fazla sürdürmek olasıydı" = ya sürdürme olasılığı vardı,ya da sürdürme ihtimali de vardı,kelime yanlış ek ile yazılmış
Burada yanlış olan nedir? Daha ayrıntılı şekilde açıklarsanız sevinirim. Aklıma takıldı. "Olası idi" yerine, "olasıydı" yazılmıştır. Yanlış ek hangisi ve yanlışlık nerede acaba?
Önemle belirtmek isterim ki, ben de hatalarımı düzeltmek için çabalıyorum. Yanlış anlaşılmak istemem. Birbirimize yanlışları ve doğruları göstererek sahip olduğumuz dilin sonsuz hazinesine kavuşabiliriz.

Saygılarımla.