Mesajı Okuyun
Old 12-09-2008, 13:22   #9
limpid

Alıntı:
Yazan lawyemez
sayın Uygar,
cevabınız için çok teşekkür ediyorum , bu alanı eskiden beri düşünmekte, denizin hayatımın biryerinde hep olmasını istemekteyim. Deniz Hukuku alanında uzmanlaşmak isteğimde bundan sanırım, ayrıca sayın Ekşi'nin dediği gibi üzerinde uzmanlaşmanın (uzman sayısının az olması dolayısıyla) ve sizin söylediğiniz gibi diğerlerine nispeten daha kolay olacagı kanısındayım. Bu yüzden uzattığım bir yılımı bu konuda araştırmalar yaparak geçirmek, bu konu üzerinde bilgimi daha fazla arttırmak istiyorum.
Deniz Hukuku Türkiye için hakikaten önemli fakat bir o kadar geriye atılmış bir alan. Bu alanı tercih etme sebeplerimden biri de, Türkiye ekonomisinin önümüzdeki 15-20 yıl içerisinde ilerleyeceğine ve Deniz ticaretinin de dolayısıyla gelişeceğine olan inancım. Umarım düşüncelerimde haklı çıkar ve istediklerimi gerçekleştirecek zemine sahip olurum. Bu forumda da benim gibi düşünen arkadaşlar ile fikirlerimizi paylaşma isteğim de bundandır. Yazdıklarınız için tekrar teşekkür ediyor, yeni yazılar ve fikirleri dört gözle bekliyorum İyi Çalışmalar dilerim...

Sayın Lawyemez,

Her ne kadar üniversitede çok sınırlı şekilde bizlere anlatılsa dahi, gerçekte oldukça geniş kapsamlı bir konu. Türkiyede deniz ticaret hukukunu gerçek anlamda bilen ve armatörlerin ihtiyaçlarını karşılayabilen bir bilemediniz iki avukat daha doğrusu hukuk bürosu mevcut kalanlar tabiri caizse fasa fiso. Bu alanda gerçekten uzmanlaşmak istiyorsanız yapmanız gereken ve olmazsa olmaz tek şey var. İngilizce, İngilizce, İngilizce..... Bunun kaçışı yok. Neden çünkü uluslararası bir ticaret ve bunların ortak dili İngilizce. Tabiki İngilizceye hakimiyet çok ileri düzeyde olmalı. Tamam İngilizceyi anlıyosunuz konuşuosunuz yazıosunu. Fakat olay bununla sınırlı değil. Teknik bir İngilizce mevcut. Nice avukatlarla karşılaşıoruz. Özellikle yabancı müvekkillerin de bulunduğu toplantılarda avukat olarak bulunuyorlar. Yani İngilizce bilen avukat. İnanın toplantı uzadıkça konuşmalar öyle hal alıyorki o anda hem yabancı müvekkiller hem de bizler o avukatın İngilizceye gerçekten hakim olmadığını acı bir şekilde anlıoruz. Ha bunu anlamayan kim oluyor hani atadan dededen olmayıp da sonradan armatör olmayı deneyen denizcilik ve ingilizceyle alakası olmayan parası olan armatörüm diyenler varya bir tek onlar anlamazlar bu komikliği. Gerçekten bu işi hakkıyla yapan armatörlere bakıldığında avukatlarını ya yabancılardan seçerler yurtdışında ikamet eden özellikle İngiltere de ya Türkiyede yaşayan bir kaç İngiliz avukat var ya da yukarıda bahsettiğim bir iki Türk avukata verirler. Diğerleri boş anlayacağınız.

Yukarıda bir meslektaşımız deniz ticaret hukuknda uzmanlaşmanın icra veya cezadan bile kolay olduğundan bahsetmiş. Sanırım kendisi bu alanda pek çalışmamış. Size şunu gayet net bir biçimde söyleyebilirimki diğer alanlara 5 sene mi harcadınız uzman olmak için bunun için 10 seneyi çıkaruın gözden derim. Ama tüm zorluklara rağmen ben bu alanda varolmak istiyorum derseniz;
1- Kesinlikle İngiltere veya Amerikada dil eğitimi
2- Özellikle İngilterede Maritime Law üzerine yüksek lisans (Amerikada da New Orleansdaki okullar iyi)
3- İstanbulda bu konuda uzmanlaşan hukuk bürosunda en az 5 sene çalışma.

Umarım hedeflerinize ulaşırsınız.
Saygılar