Mesajı Okuyun
Old 28-11-2009, 12:27   #15
Av.s.kucuk

saygıdeğer meslektaşlarıma bu konuda ben de danışmak isterim. yeni üye olduğum için sorumu doğru yerde sorup sormadığımı bilemiyorum.lütfen yanlış ise beni uyarınız.
Konuya geleyim.
Müvekkili olduğum ltd. şti. hali hazırdaki müdürü ve ortağına vergi dairesinden ceza ihbarnamesi usulüne uygun olarak tebliğ edildi. bu ihbarnamede bir de denetçi raporu mevcut ve bu raporda 2004 yılına ait kayıtlarda sahte fatura alınarak düşük kdv ödenmesi tespit edilmiş, vergi usulsüzlüğü ve vergi ziyaından dolayı vergi cezası çıkartılmıştır. Şimdi şirket fiili olarak faaliyette olmayıp müvekkilim şirketi usulsüzlük dönemindeki şahıstan 2005 yılının sonunda devralmış. 2004 yılına ait usulsüzlüklerden herhangi bir bilgisi yok. ancak şirket ortağı ve müdürü olduğu için ve şirket tüzel kişiliğine ceza çıkarıldığı için kendisine ceza ihbarnamesi teb.edilmiş. bu hususta ne yapabilirim? vergi borcunda şirketin hali hazırdaki ortaklarının sorumlu olduğu genel kanaat iken vergi cezalarında( para cezası şeklinde) sorumluluk kime ait? o dönemki şirket ortağına mı yoksa yeni ortak mı sorumlu olur? usulsüzlük döneminde müvekkilimin şirketle her hangi bir bağı yok. sonradan devralmış şirketi ve vergi dairesinin denetiminde eski döneme ait boyle bir usulsüzlük ortaya çıkarılmış.Denetçi raporunda da devir tarihleri ve önceki ortak ve sonraki ortaklar açıkça belirtilmiş. ne şekilde hareket etmeliyim? bu konuda lehe olacak danıştay kararları mevcutsa iletebilir misiniz? teşekkür eder, değerli bilgilerini paylaşmanızı rica ederim. saygılar.