Mesajı Okuyun
Old 05-12-2006, 16:49   #1
Ayfer Gökçen

Varsayılan Türkçede Yaygın Olan Yanlış Sözcük Kullanımları

Sevgili Jeanne D'arc,
Türkçe konuşma ve yazma konusunda çok hassas bir insanım.Herkes roman okur ben ya sözlük, ya da yazım kılavuzu karıştırırım.Sınıfta ve evdeki kitaplığımda elimin altında her zaman bu iki kaynak hazır bulunur.
30 yıllık sınıf öğretmeniyim ama hep Türkçe öğretmeni olmak istemişimdir.Bu yüzden bulunduğum okulda 4.sınıftan itibaren branşlaşma olduğu için 3 yıl Türkçe derslerine girdim.Öğrenmenin yaşı ve zamanı yoktur diye düşünen biri olduğum için sürekli kendimi yenilemeyi en önemlisi de öğrencilerime yanlış bir şey öğretmekten çok çekinen ve korkan biriyim..Zira biz sınıf öğretmenlerinin küçücük bir hatasını o öğrenci yıllar boyu taşır.Özellikle de sözcüklerin doğru yazılışı ve okunuşu en hassas olduğum konudur.

Bu kadar şeyi neden yazdığımı düşünüyorsunuz.Dün gece site lokalinde sizinle diğer bir konuda "muzır" sözcüğünü kullandık.Benim çok kullandığım bir sözcük olduğu için sizin niçin "muzır" yazdığınızı ve bunun yanlış olduğunu düşündüm Ama bugün bu bölüme girip yanlışı yapanın ben olduğunu görünce şaşırdım.Hemen yazım kılavuzuna baktım.Doğrusu sizin yazdığınız gibiydi.

Sözün kısası ... Bir sözcüğün daha doğru yazılışını öğrenmeme neden olduğunuz için size çok teşekkür ediyorum.

Söz "muzırlık" yapmayacağım