Mesajı Okuyun
Old 06-02-2013, 13:19   #21
Gemici

Alıntı:
Yazan Av.İsmail DEĞER
Peygamber, kendisi de tüccar olduğundan bu sözü söylemesi normaldir.

Sıradan avukat (bu tabiri beğenmediğimi ifade etmek isterim. Zira avukat olmak için belli bir zeka, eğitim, nosyon vs gereklidir) ile tüccar arasında dağlar kadar fark vardır. Bu yüzden her ikisinin zihniyeti de farklı olacaktır.

1. Tüccar olmak için sermaye, emek ve girişim yeterlidir. Herkes bu işe kalkışabililir.
Sıradan avukat! olmak için ise belli bir eğitim ve başarı sergilemeniz gerekir. Bir ruhsatnamenizin olması gerekir.
2. Tüccar, ticaret ve para düşünür. Mesleğinin ruhu (aslında ruhsuzluğu) bundan ibarettir. Tacirin tek amacı para kazanımaktır.
Sıradan avukat! hiç bir şekilde tacir değildir. Eğitiminde hukukla yoğrulmuştur. Aksi halde ruhsatname almaya hak kazanamaz. Sıradan avukat! hukuk düşünür, hukuka hizmet eder. Para da bir amaçtır ancak tek amaç değildir.
3. Avukat, devletin üç kuvvetinden biri olan yargının sav-savunma-hüküm ayağından birini her şeye rağmen (maddi-manevi zorluklar) temsil etmektedir.
Tüccarın faaliyetinin ise maddiyat dışında hiç bir hükmü ve yeri yoktur.
4. Herkes sıradan avukat! olamaz ancak herkes sıradan tüccar olabilir.
5. Sıradan tüccarın faaliyeti basittir. Sıradan avukatın! ise incedir, detaylıdır, elastikidir, meşekkatlidir. Tüccarın yapacağı hatanın sonucu maddi hasar olacakken ve bunun telafisi olabilecekken, avukatın yapacağı hatanın doğuracağı hatanın boyutları oldukça büyüktür ve bazen telafisi mümkün değildir.

...

Saygılarımla.

Sayın Av.İsmail DEĞER,
sağ olun, değinmek istediğim noktayı çok iyi anlatmışsınız; 'Bir mesleği aşağılamak ve bu aşağılamdan faydalanarak kendi değerini yükseltmeye çalışmak'
Birinin sırtından yükselmeye çalıştığınızda, diğerini allta bırakırsınız.
Benim için bir mesleğin değeri topluma olan faydasındadır, kimin bu mesleği ifa edebilmek için ne kadar çaba sarf ettiğinde değil.
Ben her mesleği kutsal görürüm.
Her mesleğin topluma bir faydası vardır. Ve toplumun devam edebilmesi için her mesleğe ihtiyacı vardır. Benim nazarımda, kirli, tozlu, pis düşüncesi ile, kimsenin yapmak istemediği meslekler de kutsaldır.
Ve....
her meslekte sıradan olan ve sıradışı olan elemanlar vardır, ne kadar meslek eğitimi almış olursa olsun, fark etmez, sıradan olmak, sıradan olmaktır.

Saygılarımla