Mesajı Okuyun
Old 25-06-2015, 13:43   #1
Rıza Doğan

Varsayılan Kira Alacağı için Belirsiz Alacak Davası Açılabilir Mi?

Merhabalar,

Forumda aramama rağmen böyle bir konuya rastlayamadım, somut olayda tabir-i caizse bir kaos olduğu için siz değerli hukukçulara da bir danışmak istedim.

Elimizde baştan savma hazırlanmış kötü bir kira sözleşmesi var, kiralayan yurt dışında yaşadığı ve maddi durumu da iyi olduğu için kiracının ödemelerini hiçbir şekilde günü gününe takip etmiş değil. Her kira, kira alacağının muaccel olduğu ay sonunda değil 10-15 gün gecikmeli, bazen 1.5 ay gecikmeli bazen 300-500 TL eksik şekilde yatırılmış. Açıkçası hesaplama yapmak öylesine zorlu ki, ortada bir de peşinat olarak ödenen belirsiz bir miktar var. Bu sebeplerle temerrüt nedeniyle tahliye davasında harca esas değeri 2.000,00-TL gibi bir rakam olarak belirleyip bilirkişi raporunun gelmesiyle birlikte ondan faydalanarak 5 katına kadar çıkartmayı düşünüyorum. Açıkçası kaç aylık kira borcunun ödenmesi gerektiği dahi belli değil, hesaplamalarıma göre 5 aylık bir kira alacağı mevcut fakat bu rakamın 7 aya kadar çıkabileceğini düşünüyorum.

Az evvel belirttiğim gibi sorum şudur ki: dava açılırken ödemesi gerçekleşmemiş kira dönemleri sayısını örneğin 2 belirtip bilirkişi raporu ile birlikte ıslah ederek 7'ye çıkartmamız mümkün müdür? Aynı durumu kısmî dava açısından da değerlendirmek gerektiğini düşünüyorum.

Şimdiden teşekkürler, iyi çalışmalar.