Mesajı Okuyun
Old 06-10-2007, 20:56   #2
Doç. Dr. Özge Yücel

Sayın katılımcı,

Türk Milletlerarası Özel Hukuk ve Usul Hukuku Yasasına göre boşanma davasında uygulanacak hukuk ayrı vatandaşlıkta olduğunuz için ortak ikametgâhınız olan Yunanistan hukukudur. Ancak bu kural Türkiye’de dava açmanız halinde geçerlidir. Yunanistan’da dava açtığınızda Yunanistan hukukuna göre yetkili hukuk belirlenir.

Boşanma davasını Türkiye’de de Yunanistan’da da açabilirsiniz. Yasamız Türk vatandaşlarının kişi halleriyle ilgili davaları Türkiye’de oturmasalar da Türkiye’de açmasına izin vermiştir. Türkiye’deki son ikametgâhınızın bulunduğu il-ilçedeki mahkemede açabilirsiniz, eğer Türkiye’de hiç ikametgâh sahibi olmadıysanız Ankara, İstanbul veya İzmir mahkemelerinden birinde açabilirsiniz. Yunanistan hukukunu bilmediğim için oradaki yetkili mahkemeyi ve nasıl bir hukuk uygulanacağını bilmiyorum. Ancak size önerim, iki ülkenin hukukunu bir avukata danışarak öğrenip sizin için hangisi daha elverişli olacaksa orada açmanızdır.

Yunanistan’da boşanma davsı açıp karar almanız halinde bu kararın Türkiye’de geçerli olması için Türkiye’de yetkili mahkemeden kararın tanınmasını istemelisiniz. Eğer Türkiye’de açar ve karar alırsanız boşanma-nafaka-velayete ilişkin kararların Yunanistan’da uygulanabilmesi için tenfizini istemelisiniz.

Yunanistan iç hukukunu bilmesem de Yunanistan’ın ve ülkemizin taraf olduğu çocuklarla ilgili bir sözleşme bulunmaktadır. Uluslararası Çocuk Kaçırmanın Hukuki Veçhelerine Dair Sözleşmeye göre çocuk mutat ikametgâhının olduğu ülkeden bu ülkenin yetkili makamlarının aldığı kararlara veya hukukuna aykırı biçimde yer değiştirilirse yani başka bir ülkeye götürülürse koruma hakkı olarak ifade edilen velayet hakkı ihlal edilmiş olur ve sözleşmedeki yaptırımlar uygulanır. Bu nedenle Yunanistan’da veya Türkiye’de açacağınız boşanma ve velayet davasında velayet hakkının Türkiye’de kullanılmasını istemelisiniz. Aynı şekilde ziyaret amacıyla çocuğunuz babasının yanına Yunanistan’a gittiğinde geri göndermezse sözleşmeye göre o da ziyaret hakkını ihlal etmiş olur.

Türk vatandaşı olmanız boşanma davasını etkileyecek bir durum sayılamaz. Ancak velayet konusunda anlaşamamanız halinde yetkili mahkeme çocuğun yüksek yararını göz önünde tutarak nasıl bir çevrede yaşaması uygun olursa buna göre karar verir, bu nedenle Türkiye’de sağlayacağınız yaşam koşullarının iyi olduğunu kanıtlamanız gerekir.

Boşanma sırasında açacağınız nafaka davasını Türkiye’de yukarıda sözünü ettiğim kurala göre açamazsınız. Çünkü bu kural kişi hallerine ilişkin davalarda Türk vatandaşlarına eşler Türkiye’de oturmasa bile dava açma olanağı veriyor ama nafaka davası kişi hallerine ilişkin değil. Ancak boşanmadan sonra açacağınız nafaka davalarında yetkili mahkeme Türk Medeni Kanunu’na göre nafaka alacaklısının yerleşim yeri mahkemesidir, yani sizin Türkiye’de yerleşeceğiniz yer mahkemesi yetkili olacaktır.

Bir avukattan yardım almanızı,mali durumunuz uygun değil ise bulunduğunuz ülke kurallarına uygun adli yardım sisteminden yararlanmanızı öneriyorum.