Mesajı Okuyun
Old 30-04-2008, 17:44   #1
av.medine

Varsayılan trafik kazası sonrası maddi ve manevi tazminat miktarı ne olmalıdır

Sayın meslekdaşlarım ;
Meydana gelen bir trafik kazası sonrası aynı aileden baba ve anne ciddi şekilde yaralanıyor. Alınan doktor raporlarında her iki hasta için hayati tehlike ve vücutta kemik kırıkları mevcut olup; baba için uzuv zaafı veya tatili olmayıp anne için ise bu konuda rapordan 18 ay sonra karar vereileceğine dair adli tıp kurulu raporları mevcut .Annenin mesleği ilköğretim öğretmenliği baba ise öğretmenlikten istifa ederek yerl bir gazetenin yarı yarıya hisse sahibi.Kaza tarihinden sonra yaklaşık 5 ay geçti ve yakında ilgili ceza davası açılacak.Fakat biz bu arada tazminat davası açmak istiyoruz. Mağdur taraf bir yandan ilgili sigorta şirketine başvurmuş olup teminat dahilinde bir miktar tazminat alacak.Benim sorularımı aşağıda belirtiyorum.
1 ) Maddi ve manevi tazminat miktarını nasıl en gerçekçi şekilde ve hangi ölçütler dahilinde belirleyebilirim. Bu konuda faydalanabileceğim bir bilgi varmıdır) Bilirkişiler bu konuda neye dayanarak hesap yaparlar. Sizce manevi tazminat talebi en fazla ne kadar olmalıdır. Şunu biliyorum ki manevi tazminatta ıslah olmadığından sadece dava dilekçesindeki talebim geçerli olacağından gerçekçi bir miktar belirlemeliyim.
2 ) Sigorta şirketinden yapılan talep ile belli bir miktar ödeme yapılırsa ve biz bu ödemeden evvel dava açarsak sigorta şirketini davalı göstermemeliyim mi şayet göstermezsem bir daha ayrı bir dava mı açmalıyım.Bu konuda sigorta şirketinden alınacak tazminatı maddi tazminat miktarından düşmelimiyim.
Bu konularda ayrıntılı bilgi alabilirsem sevinirim. Cevaplayan meslekdaşlarıma şimdiden teşekkür ederim. Saygılar