Mesajı Okuyun
Old 30-11-2011, 18:11   #1
ystozkoparan

Varsayılan SoybaĞinin Reddİ Mİ NÜfus Kaydinin DÜzeltİlmesİ Mİ?

Müvekkil BABA 1992 yılında SEMA ile evleniyor.Evlendiği sırada semanın 1989 doğumlu SELİN isminde bir kızı var.Selin in nufus cüzdanı yok. Müvekkil Baba ile Sema resmi nikahtan bir süre sonra Nufus dairesine gidip Selini Müvekkkil babanın nufusuna kaydedip nufus cüzdanı çıkartıyorlar.1994 Yılında ise Müvekkil Baba ile Sema boşanıyorlar.Müvekkil benden dava açmamı ,kendi çocuğu olmayan Selini nufusundan sildirmemi ,Zira 2 çocuğu daha olduğunu , Selinin diğer çocuklarıyla birlikte Mirasçısı olmamasını talep ediyor.Biraz Araştırdım kafam karıştı Bir kaç sorum olacak meslektaşlarımın yorumlarını bekliyorum.
1-Açılacak dava Soybağının Reddi davası mıdır? Bu davada Davalılar kim olacaktır?( ÇOCUK ŞU ANDA REŞİTTİR)
2-Açılacak dava nufus kaydının düzeltilmesi davası mıdır? Bu davada Davalılar kim olacaktır?( ÇOCUK ŞU ANDA REŞİTTİR)
3-Açılacak dava Soybağının Tesbiti ve nufus kaydının düzeltilmesi davası mıdır? Bu davada Davalılar kim olacaktır?( ÇOCUK ŞU ANDA REŞİTTİR)
4-Dava Soybağının Reddi davası ise Hak düşürücü süre hakkında yorumlarınız nedir?(Müvekkil evlendiği zaman da çocuğun kendine ait olmadığını biliyorsa veya bilmiyorsa farkı ne olur)
5-Müvekkil çocuğun kendi çocuğu olmadığını bilerek çocuğun okula gidebilmesi için nufus cüzdanı çıkarttırmak gayesi ile yapmışsa cezai anlamda bir yaptırımla karşılaşabilirmi?
Meslektaşlarımın yorumlarını ve varsa ellerindeki yargıtay kararlarından örnekleri eklemelerini rica ediyor herkese kolaylıklar diliyorum.