Mesajı Okuyun
Old 14-07-2009, 15:09   #11
Academic

Öncelikle bilgilendirmelerle başlamak çok yerinde olmuş. Teşekkür ederim. Konuyu toplumsal cinsiyet adı altında tartışmanın daha yerinde olacağına ilişkin daha önceki önerim yine de geçerli olsa da galiba yapmamız gerekenlerden biri de Feminizm kavramını açıklığa kavuşturmak olmalı.

Sayın Büyükavcı'ya katılmamak mümkün değildir zira Feminizm denildiğinde tek bir anlam çağrıştırmaz ve Feminizm içinde de farklı ekoller vardır. Genelde bilinen ve karşı çıkılan ise Radikal Feminizm denilen akım olup gerçekten de açıkçası benim de paylaşmadığım çok uç ve kadının üstünlüğünü savunan ve erkek cinsiyetini yeren bir yaklaşım kısaca. Belki bu tartışmalara başlarken bu Feminist akımlardan biraz bahsedebiliriz.

Bence Feminizm ya da Kadın Hakları konusunda paylaşımda bulunmadan önce konuya dair paradigmamızı ortaya koymamız gerekiyor: Yani kadını nasıl algılıyoruz? Kadın haklarına bakış açımız nedir? Kadın ve erkek eşitliği konusunda genel bakış açımız nedir? Özünde kadına ve erkeğe insan olarak değer veriyor muyuz ve onun kendine özgü özelliklerini bir eksiklik olarak görüyor ya da görmüyor muyuz? Bunları ortaya koyarsak zaten kadın hakları konusundaki bakışımız büyük ölçüde ortaya konulacaktır da. Ve yazdıklarımız da bu paradigma çerçevesinde algılanacak ve yanlış anlamalara da neden olmayacaktır diye düşünüyorum..

Sonrasında da siyasal katılım konusunda alıntıladığınız üç ayrı uslamlama üzerinde ayrı ayrı tartışılabilir. Yazar üçüncüyü mantığa uygun bulmuş ve savunuyor olsa da bugün uygulanan daha çok birincisidir. Hepsini sırasıyla tek tek ele alabiliriz.

Konuyu açtığınız için teşekkür ediyor güzel paylaşımlar diliyorum..

Saygılarımla..