Mesajı Okuyun
Old 12-05-2008, 18:01   #11
Themis99

Ekranlarda Bir Tek Kadın "Co-Anchor" Var: Şebnem Sunar KüçükBeş büyük kanalın hafta sonu ve tatillerde ana haber bülteni sunucularından yalnızca biri kadın. 15 yıldır haber sunan Şebnem Sunar Küçük, Barlas'ın yardımcısı olmaktan çok "hocası" olmuş. Ama gene de "yardımcısı" işte...

BİA Haber Merkezi - İstanbul

12 Mayıs 2008, Pazartesi

Nilüfer ZENGIN
Hürriyet'in Pazar ekinde büyük kanalların "co-anchorlar"ı yani ana haber bültenini tatillerde ve hafta sonları sunan sunucularla konuşmuşlar...

Beş büyük kanal arasından (Kanal D, Star tv, Kanal 1, Show tv, ATV) yalnızca ATV'nin "co anchor"u kadın...

Onlara sorulan ortak soru "asıl kadın/adam" olup olmadıkları olacak ki, Şebnem Küçük Sunar hariç hepsinin meslekleri ve konumlarına dair sözlerindeki ortak ifade "Halimden memnunum 'anchor olma' iddiam yok, olursa yaparım, olmasa da olur" gibi "böyle bir iddia ve hırsla yola devam etmedikleri" anlamına gelen yanıtlar vermişler.

Şebnem Sunar Küçük'ün aslında benzer görünen yanıtı "Ben görevi insanıyım. Ne zaman 'anchorwoman' olurum diye düşünmüyorum... (...) Çok zor bir iş yapmanın yanı sıra son derece acımasız bir camiada çalışıyorum. O yüzden mesleğimi yapabildiğim kadar sürdürmek istiyorum" cümlesiyle değişiyor.

"Görev insanıyım" ifadesi Küçük'ün içtenliğini inşa ediyor, "Mesleğimi yapabildiğim kadar yapmak istiyorum" da, kadınların çeşitli "moda ve rüzgarlara" göre ekrandaki varlıklarının her an tehlikeye girebileceğine işaret ettiği gibi, bizi onun bir kadın olarak diğerlerinden farklı, mesleğini kendi dışındaki nedenlerle sürdürüp sürdürememe kaygısıyla karşılaştırıyor.

"Co-anchor"lar...
Şebnem Sunar Küçük 36 yaşında.

ATV'nin kurulduğu 1993'ten bu yana haber spikeri. 2001'den bu yana da ana haber spikeri. Şimdi hafta sonları Mehmet Barlas'ın yerine bakıyor. Aynı zamanda haberlerin hazırlanış aşamasında bulunup okuyacağı haberleri yazıyor.

" 'Co-anchor' seçilmemde diksiyonumun düzgünlüğü ve izleyiciye verdiğim güven etkili oldu diye düşünüyorum. Şimdiye kadar bundan hiç rahatsızlık duymadım. Zaten görev insanıyım. Ne zamam 'anchorwoman' olurum diye düşünmüyorum. Tabii ki Mehmet Ali Birand, Ali Kırca ve Uğur Dündar kadar tecrübeli değilim onları her zaman hayranlıkla izleyeceğim. Ama bu işi sadece erkeklerin en iyi yaptığına kesinlikle inanmıyorum."

Yazıda Ali Kırca, Mehmet Ali Birand, Uğur Dündar, Fatih Altaylı "yardımcıları" hakkında görüşlerini söylüyorlar. Üç aşağı beş yukarı hepsi de yardımcılarını övüyorlar, haklarında iyi şeyler söylüyorlar.

Yalnızca Mehmet Barlas, Şebnem Sunar Küçük için "O benim yardımcı 'anchor'um değil aynı zamdana hocam da. Bana televizyon haberi yazma tekniklerinden hangi kelimelerde takılmam gerektiğine kadar pek çok konuda yol gösteriyor" diyor.

http://www.bianet.org/bianet/kategor...em-sunar-kucuk