Mesajı Okuyun
Old 17-03-2003, 10:13   #2
ege

Merhaba Sayın Tikici;

Hukuk sorularında "kredi kartları şimdi ne olacak" başlıklı bölümde de meslekdaşlarımın görüşlerini bekliyordum, siz ayrı bir başlıkla teknik olarak tartışılabilen bir yer yaratmışsınız daha iyi olmuş.

4822 sayılı kanunun "yasal takip aşamasına gelmiş" ibaresi nedeni ile; temerrüde düşmemek için çırıpınan ve asgari düzeyde ödeme koşulunu yerine getirmeye çalışan insanların "cezalandırıldığını" düşünüyorum.

Kanunun geçici 1. maddesi yürülüğe girdi ama diğer hükümleri ile birlikte tamamı ÜÇ AY (!) sonra yürürlüğe girecek.
Düşünürsek;
Yasal takip aşamasına gelmiş olanlar(hesapları kat edilen temerrüde düşmüş olanlar); sadece 30 GÜN içinde yazılı müracaatla ve 1. taksidi ödemekle temerrütten bu güne anaparaya ilave edilecek %50 yıllık faizle 12 eşit taksit yapacaklar.(yani bir yıl faizssiz bir kredi elde etmiş olacaklar)
Kanunun diğer hükümleri 3 AY sonra yürülüğe girecek.
Kanunun yürülüğe girmesi ile temerrüt faizleri AKDİ FAİZİN %30 fazlası olarak tesbit edilecek..
Aynı kanunun 16. maddesine göre;
kredi veren faiz arttırımını tüketiciye 30 GÜN ÖNCEDEN bildirmek zorunda.
Tüketici ; bildrim tarihinde itibaren 60 GÜN içinde tüm borcu kapatıp kredi kullanmaya son verirse faiz arttırımından etkilenmeyecek..
Bu kanun niye 3 AY sonra yürülüğe girecek??
Şimdi;
temerrüde düşmemeye çelışan tüketicinin durumunu TEMERRÜT İHTARI ÇEKMEYEN BANKA GÖZÜYLE DEĞERLENDİRELİM.

15 nisan dan itibaren akdi fazi oranlarını kendiliğinden arttırıp ,tüm temerrüt ihtarlarını çekebilir.Böylece yasanın yürürlüğe girmesinden önce sözleşmesindeki oranlarda faiz kazanmaya ve bu oranlarda takip açmaya hak kazanır.
Uygulamada itiraz iptal davalrında bilirkişilerin gayet güzel hesap kitapla AKDİ FAİZ üzerinden uygulanması kabul edilmiş(daha doğrusu kredi kullanan tarafından,karınca duası gibi yazıldığı için ne olduğunu bilmeden ve tek nüsha önüne konulan sözlşemeyi imzalamak durumunda olduğu için) %100-200 oranlarındaki kimi zaman % 275,320 gibi oranlara varan temerrüt faizi uygulamalarının HAKLILIĞINA HAK KAZANIRLAR.

14 haziran günü de akdi fazi oranlarını tek taraflı BİR DAHA ARTTIRDIĞINI BİLDİREN BANKA, 60 Gün içinde tahsilatlarını sağlayamazsa uygulayacağı temerrüt faizinde çok da fazla bir şey kaybetmiş olmaz..

Bir Ülkede yaşayan insanlara uygulanacak olan standartların bu kadar çok olmasının üstelik YASA ile sağlanması hangi sosyal adalet gereği bilemiyorum.Bazı yasaların ve bazı hükümlerin kayırılan bir kesim için olduğunu görmek çok acı.

Ülkemizde bunları o kadar çok yaşamamıza rağmen hukukçu olduğumuz için sanırım en çok biz acı çekiyoruz.

Sn. TİKİCİ bu bağlamda görüşünüze katılıyorum.
Bence alacaklının TEK TARAFLI TEMERRÜT İHTARI BEKLENMESİ YERİNE,BORÇLU TÜKETİCİNİN BU 30 GÜN İÇİNDE İHTARLA ÖDEYEMEME ZORLUĞUNU BİLDİRİP YASADAN YARARLANMA HAKKI TALEP ETMELİ.
Hatta bunu hemen bugün hukuki bir deneme olarak ben yapacağım

Saygılarımla.

ege