Mesajı Okuyun
Old 09-01-2008, 17:59   #8
avkaratas

Varsayılan Teşekkürler

Öncelikle katkıda bulunan meslaktaşlarıma teşekkür ederim. Bu konuyu bu platformda taşırken öte taraftan tatbikatın nasıl olduğu konusunda bir araştırma yaptım. Bu konuda birçok hakim ve savcı ile görüştüm. Buna göre sayın Olguner ve sayın justice is lost'in dayandıkları Yargıtay kararında farklı ifade edilmiş olsa da, uygulamada her çek yaprağının kanun metnine uygun olarak ayrı bir suç oluşturacağı ve miktarın ise her sene değiştiği yönündedir. Diğer bir ifade ile tatbikata 80.000.YTL'lik sınır değil, suçun oluştuğu yıldaki yeni değer üzerinden adli para cezası veriliyor. Bence sayın Ergin'in 2003 tarihinden önceki değişiklik değerlendirmesi çok yerindedir. Ayrıca sayın Av. Demet Hanım'ın tekerrürle ilgi değerlendirmelerine katılmadığımı ifade etmek isterim. Çünkü tekerrür olabilmesi için cezanın kesinleşmesi ve infaz edilmiş olması şartı vardır. Kanatimce sayın Demet Hanım'ın değerlendirmesinde tekerrür değil, teselsül hükümleri uygulanabilir. Tekrar ilgilenen meslektaşlarımı saygı ile selamlıyorum.