Mesajı Okuyun
Old 16-10-2019, 09:19   #3
av. aee

Karşılığında ödeme yapmış mı ? (Belge/Makbuz?)

"...Taraflar arasında geçersiz de olsa bir satış akdinin varlığı duraksamasızdır. Geçersiz satışlarda uygulanan zamanaşımı süresi BK.nun 125.maddesine göre 10 yıldır..."

- bu karar için teşekkür ederim. karşılığında dediğim gibi muhtar senedi dışında bir belge yok. sadece muhtar senedi var.

3- o yıllarda tapu kütüğüne kayıtlıdır. kadastro geçmiş bir yer.
4- ortaklığın giderilmesi davalarında zamanaşımı süresi yok biliyorum. siz genel zamanaşımını söylediniz sanırım her halde ileri sürün diye? doğru mu anladım..?
5- a) bu karar el atmanın önlenmesi davası ile ilgili. ve kararda "resmi taksime veya şuyun satış suretiyle giderilmesine kadar ahde vefa ve toplum düzeni ve iyiniyet kuralları gereği bu yerlerin kullanımı mirasçılar arasında paylaşıldığı gibi olmalıdır" diyor. yorumum: artık şuyu davası da açıldığı için bu zamana kadar sorunsuz kullanıldı. artık davada bu ilkeleri ileri sürsek de dikkate alınamayacağını mı söylüyorsunuz. doğru mu anladım? (çünkü izale-i şuyu açıldı)
b) mola ne demek bilmiyorum bu toplulukta yeniyim. boş geçtiniz sanırım.
c)...
d) yönlendirildiğim sitede direk 6 sıfır siliniyor. bu uyarlamaya göre 100 lira için dava açmaya gerek yok sanırım. çünkü satış bedeli olarak 100.000.000 lira belirlenmiş. 6 sıfır silinince elde 100 lira kalıyor

??ayrıca ek bir soru sorayım. senetlerde davacı (o dönemde taşınmazı devreden şahıs) eğer cayarsam 15 milyar ödemek üzere bir cezai şart belirlemiş. tek taraflı olduğu için bu ileri sürülebilir mi? "ben cayarsam ben 15 milyar ödeyeceğim" demiş, diğer tarafın yani davalı olan benim müvekkilimin cayması halinde bir bedel ödeyeceği kararlaştırılmamış. bu geçerli mi?