Mesajı Okuyun
Old 29-01-2012, 22:19   #9
Av.Nevra Öksüz

Sayın av-ufuk,
Alıntı:
Yazan av-ufuk
...Burada taraflar değişikliğin sözleşme bedelini aşmayacağına hangi inceleme ile, hangi gerçek verilerle karar verdiler?
...

Hakkaniyetsizliğin doğuş sebeplerinden biri bu zaten. Düşünün ki idare, yaklaşık maliyeti belirliyor ve yüklenici de ihaleye çıkılan yer neresi ise ona göre çalışma yapıp idareye teklif sunuyor. Akabinde idare diyor ki; ben vazgeçtim; yapıyı, ihaleye çıktığım yere değil bataklığa yapacaksın

Tabii ki maliyet yükselmesi kaçınılmaz; lakin somut olayda bu da çok önemli değil. Çünkü dediğim gibi idarenin teslim ettiği yer, yapılaşmaya elverişli değil; yani idare oraya herhangi bir şekilde yapı yaptıramaz. Daha açık bir ifadeyle şu anda söz konusu yapı yıkıldığında o yeri "hiçbir şekilde" yapı için ihale edemez (yaşananlar çerçevesinde "etmese iyi olur" demek daha gerçekçi olacak sanki )

Diğer taraftan ilk mesajımdaki:
Alıntı:
Konuyla çok alakalı olmasa da 4735 S.K. m.15'in 4734 S.K. m.62'ye ve 4734 S.K. temel ilkelerine aykırı olduğu kesindir (kanaatindeyim).

şeklindeki görüşümü de işbu tespitinizden mütevellit yazmıştım
Çünkü 4734 S.K. m.5 der ki: "İdareler, bu Kanuna göre yapılacak ihalelerde; saydamlığı, rekabeti, eşit muameleyi, güvenirliği, gizliliği, kamuoyu denetimini, ihtiyaçların uygun şartlarla ve zamanında karşılanmasını ve kaynakların verimli kullanılmasını sağlamakla sorumludur."

Yer değişimine izin vermek; bu maddeyi yoka sayan bir düzenleme (diye düşünüyorum )

Emeğiniz için teşekkür ederim

Saygılar....

EK BİLGİ:
4734 S.K. m.7: "İhalesi yapılacak her iş için bir işlem dosyası düzenlenir. Bu dosyada ...yaklaşık maliyete ilişkin hesap cetveli, ihale dokümanı, ...gibi ihale süreci ile ilgili bütün belgeler bulunur."

m.9: "...yapım işlerinin ihalesi yapılmadan önce idarece, her türlü fiyat araştırması yapılarak katma değer vergisi hariç olmak üzere yaklaşık maliyet belirlenir ve dayanaklarıyla birlikte bir hesap cetvelinde gösterilir..."

Yapım İşleri İhaleleri Uygulama Yönetmeliği:
m.5: "İhaleye çıkılmadan önce ve ihale sürecinde idarelerin aşağıda belirtilen hususlara uymaları zorunludur:
...c) Arsa temin edilmeden, mülkiyet, kamulaştırma ve gerekli hallerde imar işlemleri tamamlanmadan ve uygulama projeleri yapılmadan ihaleye çıkılamaz. İhale konusu işin özgün nitelikte ve karmaşık olması nedeniyle teknik ve malî özelliklerinin gerekli olan netlikte belirlenemediği durumlarda ön veya kesin proje üzerinden ihaleye çıkılabilir. Uygulama projesi bulunan işlerde anahtar teslimi götürü bedel teklif alınmak suretiyle ihale yapılması zorunludur..."

m.9: " Yaklaşık maliyet hesabına esas miktarların tespiti için öncelikle aşağıda yer alan çalışmaların yapılması gereklidir:

a) Arazi ve zemin etüdünün yapılması; uygulama projesi üzerinden anahtar teslimi götürü bedel teklif almak suretiyle ihale edilecek işlerde arazi ve zemin etüt çalışmalarının; ön ve/veya kesin proje üzerinden birim fiyat teklif almak suretiyle ihale edilecek işlerde ise, mümkün olan arazi ve zemin etüt çalışmalarının yapılmış olması zorunludur.

b) Proje zorunluluğu; bina işlerinde uygulama projesi, diğer işlerin uygulama projesi yapılabilen kısımları için uygulama projesi, yapılamayan kısımları için kesin proje; doğal afetler nedeniyle uygulama projesi yapılması için yeterli süre bulunmayan işler ile ihale konusu işin özgün nitelikte ve karmaşık olması nedeniyle teknik ve malî özelliklerinin gerekli olan netlikte belirlenemediği durumlarda ise ön ve/veya kesin projenin hazırlanması ve yaklaşık maliyetin söz konusu projelere dayanılarak hesaplanması gerekir."

GÖRÜŞ:
Forumda yer alan ihale mevzuatı ilgili maddeleri mucibince zemin etüdü ile ilgili yükümün idareye ait olduğunu (ki bilindiği üzere ihalelerde işbu husus, danışmanlık hizmeti ile ifa edilmektedir) ve somut olayda söz konusu yerde her halükarda yapılaşmaya gidilmesinin mümkün olmadığı tespit edildiğinden yüklenicinin BK m.361'deki "veya her hangi bir sebeple iş sahibine isnadı kabil olursa, iş sahibi o şeyin kusurlu olmasından mütevellit hakları dermeyan edemez" düzenlemesinden faydalandırılması gerektiği kanaatindeyim.

Aşağıdaki maddeler mucibince idarenin, alelade "iş sahibi" olarak değerlendirilemeyeceği, teknik kadrosuyla profesyonel denetim görevi ifa ettiği de gözönünde bulundurulmalıdır kanaatindeyim:
4735 S.K. m.11: "Teslim edilen ...yapım veya yapılan işin muayene ve kabul işlemleri, idarelerce kurulacak en az üç kişilik muayene ve kabul komisyonları tarafından yapılır.

Ancak sözleşmesinde hüküm bulunması halinde; imalat veya üretim süreci gerektiren işler, muayene ve kabul komisyonlarının yetki ve sorumluluğunu kaldırmaması şartıyla, ihale dokümanında belirtilen kalite ve özelliklere göre yapılıp yapılmadığı hususunda, ilgili idare tarafından belirli aşamalarda ve aralıklarla denetlenebilir..."

m.28: "Muayene ve kabul komisyonlarının başkan ve üyeleri, yapı denetim görevlileri ve ihtiyacın karşılanma sürecindeki her aşamada görev alan diğer ilgililerin, görevlerini kanuni gereklere uygun veya tarafsızlıkla yapmadıklarının, taraflardan birinin zararına yol açacak ihmalde veya kusurlu hareketlerde bulunduklarının tespiti halinde,..." cezai sorumlulukları olduğu düzenlenmiştir.

m.31: "Yapı denetimini yerine getiren idare görevlileri, denetim eksikliği nedeniyle işin fen ve sanat kurallarına uygun olarak yapılmamasından ortaya çıkan zarar ve ziyandan on beş yıl süre ile yüklenici ile birlikte müteselsilen sorumludur. Ayrıca haklarında 28 inci madde hükümleri uygulanır."

Saygılar...