Mesajı Okuyun
Old 19-08-2008, 10:55   #18
Nermet

Merhaba!
Sayın Tuncanın yeni TCK nın getirdiği yasak delil sisteminin yerine eski sistemdeki düzenlemenin tekrar getirilmesi gerektiği düşüncesine katılmıyorum. İnsan haklarına aykırı, insan vicdanınca kabul edilemeyen bir düzenin sonucuydu önceki delil sistemi. yasak delil sisteminde usul hatası sonucu mağdur olan insanlar; ülkenin siyasi, sosyal yapısı, mevcudundaki ajan ve vatandaşlarının hak konusundaki yetersizliği, kural uygulamadaki keyfiyeti ve ideolojisi sonucu mağdur olan insanlardan farklı değildi.
Bana göre bu bir süreçtir. Elbette adli hatalar kolluk kuvvetlerinin bilgisizliği bazı mağduriyetleri katmerleştirir. Ancak biz hukuku düzen ve adalet için var ettik. Eğer kurallar harfiyen uygulansa sorun olmayacak değil mi? Sorun ne ? Ajanın usle uygun davranmamasından dolayı tek delili de mahvetmesi! Hukuka aykırı elde edilmiş ve hukuka uygun elde edilmiş delil sisteminin zaraları ortada.
Anayasada belirtilen hukuk devleti ilkesinin, insan haklarına saygının hakettiği yeri; eski sistemle vücut bulamayacağı da görülmüş bu ihtiyaç hissedilmiş ve değişmiştir. "Delili elde et de nasıl elde edersen et" mantığını denenmiş ve sonrasında Türkiye "GAYRIMUAYYENLİKLER ÜLKESİ" ilan edilmeyi başarmıştır.
Yeni yeni polis devletinden çıkıp başlangıç hükümlerine yakışır bir caza hukuku oluşumuna, zarar görenlerin varlığını söyleyerek karşı çıkmak pek mantıklı değil. Eski sistemde mağduriyetler daha fazla ve ardı arkası kesilmeyecek şekilde istikrarlıydı. Bence birseyi düşünürken sınırları geniş tutmalıyız. Bir kişiyi kurtaracağız diye çoğunluğu tehlikeye atmamalıyız.

Bir fıkra anlatmak istiyorum:

Temel hastahanede yatan Dursunun ziyaretine gitmiş.
-hayrola dursun nedir bu halin?
-sorma uşağum trafik kazauğsı!
-de bakayım nasi oldi?
-yolda gideruken bi çocuk çıkti karşuma hızlıydım duramaydum vuracaktum!
-eeeee
-durmi araba Temel sen olsan ne yaparidun?
-çocuğa çarpmayım diye direksiyonu kırardum sağa
-bende öle yaptum
-eeeee
-7 öli 20 yarali var pazara kırmışim arabayu
-ama çocuk kurtuldi

az önce zehirli ağacın ... sitemininde çözüm olmadığını ama geçiş dönemi olduğunu söylemiştim. Bence sanırım Almanyadaki karma görüş bu gibi hata ve mağduriyetleri ortadan kaldıracak.
Yanılmıyorsam şöyleydi: Hukuka aykılık oluşturan fiil tutum davranış olmasaydı da YİNE DE O DELİL VASITASINA ULAŞILABİLİNECEKTİ İDİYSE bu delil vasıtası hükmün inşasında kullanılabilir. Örneğin kapı ziline basmadan kapıyı kıran bir kolluğun o fiili olmasaydıda evde bulunan o silaha ulaşılabilinecekti. Ama sohbette geçtiği için söylüyorum: işkence etmeseydin sanık yada tutuklu şüpeli neyse işte konuşmayacaktı.

Saygılarımla