Mesajı Okuyun
Old 25-12-2009, 08:33   #58
kordelya

Alıntı:
Yazan bürokrat
Ben de 72de kalarak barajın azizliğine uğradım malesef
Bu saydığınız derslerin ticaret hukuku hariç(ticareti biraz yüzeyseldir) hepsinin savaş yayınlarının altın serisi güzeldir.

Arkadaşlar bu arada sınavdaki A grubu 64.soru borçlar hukuku sorusu hakkında ne düşünüyorsunuz?

64-Aşağıdakilerin hangisinde sebepsiz zenginleşme davası açılabilir?

A)Zamanaşımına uğramış borcunu hataen B'ye ifa edip daha sonra bu durumun farkına vardığında
B)Hukuken nafaka borcu olduğunu zanneden ve bu nedenle ekonomik zorluk içindeki yeğenine her ay yardımda bulunan amca A,hukuken borçlu olmadığını öğrendiğinde
C)Kumardan kaynaklanan borcu ödeyen A,bu borcun eksik borç olduğunu öğrendiğinde
D)Bir işini çabuklaştırmak amacıyla A,arkadaşı B'ye rüşvet vermesi için para verir,ancak B bu rüşveti vermezse A,rüşvetin verilmediğini öğrendiğinde
E)Evlenme tellallığı amacıyla komşusuna para veren A,evlilik gerçekleşmediğinde

Cevabı B olarak açıklamışlar ancak borçlar hukuku kitaplarında aynen şöyle yazıyor:
M.K.ya göre;herkes yardım etmediği takdirde zor duruma düşecek üstsoy ile altsoyuna ve kardeşlerine yardım etmekle yükümlüdür.Bu halde borç kanunen tanınmış bir borçtur ve gerektiğinde ifası dava ve takip edilebilir.Ancak uzak bir akrabaya,fakir bir çocuğa yardım etmek ahlaki bir görevdir.Bu görevin, dava ve cebri icra yoluyla yerine getirilmesi ise talep edilemez.Yerine getirildiğinde yapılan ödeme geçerli bir ödeme sayılır.Ödemede bulunan kişi,kendisini hataen borçlu zannettiğini ileri sürerek verdiğini geri isteyemez.

Dolayısıyla bu soruda doğru şık yok.Bu sorunun da iptal edilmesi gerekmez mi?Sizler ne düşünüyorsunuz?

Sınavda da şaşırmıştım daha sonra da doğru cevabı bulamayınca tekrar şaşırdım. Çünkü şıkların hepsi doğru ve bence de iptali gerekir iptal için dava mı açsak diye düşünüyorum. Çünkü soru iptal olursa mülakata çağrılma olasılığım yüksek