Mesajı Okuyun
Old 21-10-2011, 11:12   #7
Adli Tip

Alıntı:
Yazan karabekir
Bu işverenin kötü niyeti yok. Yazın okul kapalı olduğu için işçi çalıştırılmıyor o kadar. Değerli arkadaşlar; benim meselemi asıl ilgilendiren "Yıllık İzin" meselesi.
Ortada, işçinin belirli aralıklarla çalıştırıldığı bir işyeri var. İşveren bu şekilde çalıştırmaya mecbur zira yaz döneminde okul kapalı. Bu işyerinde yapılan iş mevsimlik iş sayılabilir mi? İşçinin aralıklı çalışmaları birleştirilerek yıllık izin kullanması gerekir denilebilir mi?

Bu konuyla ilgili ne kadar aradıysam da okullarda çalışan işçilerle ilgili herhangi bir Yargıtay kararı bulamadım. Yardımcı olabileceklere müteşekkir olurum.

Saygılarımla...

Ben de olullarla ilgili özel bir karara rastlamadım ancak, genel kural mevsimlik işlerde çalışanların yıllık izne hak kazanmayacakları yönündedir.

Bu konudaki sıkıntı benim düşünceme göre şudur:

Yıllık izin, anayasal, vazgeçilmez bir haktır ve hakkın özünü "dinlenme" oluşturmaktadır. Bu itibarla yılın tamamında çalışmamış birinin yıllık izne kazanmamış olmasında bir çelişki de bulunmamatadır, denebilir.

Ancak bir de şu var:

Bilindiği üzere, tam süreli çalışan işçinin, yıllık izinde çalışması yasak.
Kısmi süreli çalışanda böyle bir düzenleme yok. Yılın 9 ayında bir işyerinde, 3 ayında da bir başka işyerinde yıllarca çalışan bir işçinin, anayasal dinlenme hakkı ne olacak? Ve bundan hangi işveren sorumlu olacak?

Saygılar,