Mesajı Okuyun
Old 31-10-2011, 12:53   #6
Av. İbrahim YİĞİT

Alıntı:
Yazan AVUKAT 551

saygıdeğer meslektaşım cevabınız için teşekkür ederim.Bu dosyamızda takip kesinleşti fakat henüz haciz talep etmedik.İşlemlere başlayacaktık ki borçlu borcunu taksitlendirmek istediğini söyledi.Bende taksit söz konusu olduğundan taahhüt almayı düşünüyorum,sonuçta taksitleri ödememe ihtimali de var.Ancak İİK 111.maddenin 1. ve 2. fıkralarını birlikte değerlendirdiğimizde borçlunun kafi miktar malının haczedilmesi,ilk taksidin peşin alınması ve taksit süresinin 3 ayı geçmemesi gerektiği,taksit miktarının alacağın en az 1/4 ü olması gibi bir sonuç çıkıyor.Buradan en başta haciz olmadan taahhüt alınamayacağı gibi bir sonuç çıkıyor.Birde taksit miktarını arttırıp arttırmama önemli bir nokta zira borç miktarı fazla olunca 3 ayda ödenemeyebilir

Üstadım İİK 111. madde ile ödeme taahhüdünü karıştırmayın.

Bu hüküm gereği borçlu sizin kabulünüze gerek olmaksızın taksitlendirme hakkına sahiptir. Yani borçlunun borca yeter miktarda malını haczederseniz borçlu icra dairesine gidip, 1/4'ünü yatırıyorum, kalanı da 3 taksitte ödeyeceğim dediğinde icra müdürü de sizde birşey yapamazsınız, bu borçlunun yasal hakkıdır ve size bağlı değildir.

Ancak ödeme taahhüdü farklıdır. Siz aranızda kararlaştırdığınız taksit tutarında ve süresinde anlaşırsınız (isterseniz 10 takside bölün veya eşit olmayan taksitler olsun) İcra dairesinde borçlu ile ödeme taahhüdü imzalarsınız. Borçlu bu taahhüdüne uymazsa cezai yaptırımı olur.

Somut olayda siz ödeme taaahhüdü yapın ve tahsil harcını işin içine hiç karıştırmayın. Dosyada haciz de yokmuş. Ohh ne güzel. Borçlu taahhüdüne uyar borcu anlaştığınız zamanda öderse ne ala, ödemeyi bırakırsa haciz talep edeceğiniz zaman icra dairesine gider, ödemelerini gün ve meblağ olarak belirtir, en cüzi harici tahsil harcını yatırır (% 1,92 olsa gerek) haciz talep edersiniz. Kolay gelsin.