Mesajı Okuyun
Old 31-10-2011, 11:31   #2
Av. İbrahim YİĞİT

Alıntı:
Yazan AVUKAT_551
Merhabalar sayın meslektaşlarım,icra dosyalarımın birinde borçlu taraf borcunu taksitle ödemek istiyor.Bir konuda kararsız kaldım 1.si haricen tahsil yoluna gitmek.Haricen tahsilde borçlu açısından hiçbir harç ödemeden icra takibini sonlandırmak mümkünmüdür yada takipten feragat etsek feragat harcı söz konusu olurmu.Bu harcın tahsil harcının yarısı olduğunu biliyorum.Yada söz konusu borcu haricen tahsil ettik takibin sona ermesi için tahsil harcı borçluya aittir diye bir ibraname düzenlesek borçlu bununla icra dairesine başvurup işlemi sonlandırsa zira borçludan tahsil harcını biz alıp yatırsak bize ödemeye yanaşmıyor.2.aklıma takılan konu da şu taksitli ödeme olduğu için borçlunun icra dairesinde taahhüdünü almak.icra dairesinde tahhüt yapılınca parayı icra dairesine mi yatırmak gerekiyor yoksa alacaklı taraf olarak bize teslim etse de olurmu.Daha önce yaptığım takiplerin hemen hemen çoğunda haricen tahsil yoluna gittik,borçluya da yukarıdaki şekilde bir ibraname verdik ve borçlular takibi sonlandırdı ancak bu defa taksitli ödeme olacağından kararsız kaldım.Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Üstad borçlu ile, haricen borcun ödenmesi konusunda istediğiniz şekil ve şartta anlaşma yapabilirsiniz. Değişiklik şurada: Ödeme taahhüdünü icra dairesi kanalı ile yaparsanız icra ceza yaptırımını uygulayabilirsiniz. İcra dairesinde taahhüt yapmış olsanız da borcu haricen size ödediğinde borç sonlanacaktır. Borçlu mutlaka icra dairesine ödeyecek diye bir zorunluluk yok.

Diğer taraftan harici tahsil harcı, dosyadan daha önce haciz yapılıp yapılmamasına göre değişir. Feragat ile tahsilat arasında harç bakımından fark yoktur. Harç farklılığı haciz varlığı veya yokluğu ile önem kazanır. Siz borçlunuzdan tahsilat yaptığınızda veya taksit sözleşmesi yaptığınızda tahsil harcı borçluya ait olmak üzere tahsilat yapıldığını ve tahsil harcının alınmadığını makbuzunuza yazınız. Sizin açınızdan problem kalmayacaktır.