Mesajı Okuyun
Old 05-12-2008, 16:42   #5
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan candgn
Ancak Koopeatif Tasfiye haline girmiş, Kooperatif tarafından Yönetim Kurulu Tasfiye Kurulu olarak atanmış ve bu kurul tarafından karar defterine, Tapu kaydı tarihi itibari ile, satış yapan kooperatif üyesinin üyeliğine son verilmesine ve satın alan 3. şahsın kooperatif üyeliğine kabulüne karar vermiş ve bu hususu karar defterine geçmiştir.
Şimdi verilen bu karara karşı bizim tutumumuz ne olmalıdır? Üyelik talebimiz olmadığı halde üyeliğimiz konusunda alınan bu karara karşı, Tasfiye kuruluna yapacağımız itiraz yeterli olur mu? Yoksa Genel Kurula karşı itirazda mı bulunmalıyız ? yada üyeliğimizin iptali için dava mı açmamız gerekecek. Bu hususta meslektaşlarımızın bilgilerini paylaşmalırını rica edeyorum.

Alıntı:
Sayın meslektaşım, Öncelikle konuya karşı ilgi ve duyarlılığınıza teşekkür eder, saygılar sunarım. Bu konuda her ne kadar Kooperatifler kanunu 8. madde de üyelik için yazılı bildirim şartı aranmakta ise de, kooperatifler kanununda üyelik için belirli bir şekil şartı aranmayacağı ve YK. kararı ile üyelik sıfatının kazanılacağı hususunda da bir takım görüşler mevcuttur.

Koop K. 8 inci maddesinin, kooperatife girecek yeni üyeleri ilgilendirdiğini düşünüyorum. Eğer bir üye ortaklık payını;örneğin noter belgesi ile devretmiş olup, kooperatife de bildirmiş olsaydı, devir alanın yazılı olarak müracaatı gerekmeyecekti. Ancak olayınız, ne yeni üyelik müracaatıdır; ne de pay devri neticesinde oluşacak yeni üyelik hususudur.

Alıntı:
Yapmış olduğum incelemede Yargıtay 11. H.D. nin 15.05.2006 , 5677, 5644 "Dairemizin yerleşik uygulamasında Kooperatif tarafından yaptırılan ve müstakil tapu ile ortağı adına tescil edilen taşınmazın ortak tarafından 3.' üncü kişilere satışı halinde ortaklık payı da kendiliğinden satın alana geçmez, payın ayrıca devredilmesi gerekir. ........" şeklinde bir karar metni buldum.

Benzer kararlardan onlarca var. Yargıtay'ın bu konuda süreklilik kazanmış bir görüşü var. Gerçekten de somut olay gibi olaylarda(taşınmaz üye adına tescil edilmişse, yani ferdileşme gerçekleşmişse); ayrıca ortaklık payı devredilmediği müddetçe taşınmazı satın alan üye olarak-istese de- kooperatife giremez. Genel olarak kooperatif aidat vs. den eski üyenin sorumluluğu devam edecektir.

Alıntı:
Ancak Koopeatif Tasfiye haline girmiş, Kooperatif tarafından Yönetim Kurulu Tasfiye Kurulu olarak atanmış ve bu kurul tarafından karar defterine, Tapu kaydı tarihi itibari ile, satış yapan kooperatif üyesinin üyeliğine son verilmesine ve satın alan 3. şahsın kooperatif üyeliğine kabulüne karar vermiş ve bu hususu karar defterine geçmiştir.
Şimdi verilen bu karara karşı bizim tutumumuz ne olmalıdır? Üyelik talebimiz olmadığı halde üyeliğimiz konusunda alınan bu karara karşı, Tasfiye kuruluna yapacağımız itiraz yeterli olur mu? Yoksa Genel Kurula karşı itirazda mı bulunmalıyız ? yada üyeliğimizin iptali için dava mı açmamız gerekecek. Bu hususta meslektaşlarımızın bilgilerini paylaşmalırını rica edeyorum.

Sunuş şeklinizden tasfiye kurulunun yetkisini sorgulamadığınızı anlıyorum. Karara karşı ne yapılabilir? Bence hiçbir şey yapmaya gerek yoktur. Çünkü siz hukuken üye değilsiniz. Ancak hem ileride ters bir durumla karşılaşmamak hem de az sonra açıklayacağım nedenden ötürü hukuki işlem yapmakta fayda görüyorum.

Somut duruma benzer bir durum yaşamadım. Ancak, ortaklığın devrinden yola çıkarak bir yorum yapabiliriz. Sözkonusu olay tarafların anlaştığı bir ortaklık pay devri olsaydı ve kooperatif yönetim kurulu herhangi bir nedenle kabul etmesydi, yapılacak iş YK'ya yazılı müracaat edip olumsuz yanıt alınması üzerine GK'ya müracaat edip, daha sonra ortalığın tespiti davası açmak olacağına göre; aynı prosedürü somut olay için de uygulayabiliriz.

Ya da doğrudan mahkemeye müracaatla "ortak olunmadığının tespiti" de istenebilir.

Önemle vurgulamak istediğim husus, Yargıtay taşınmazı devralan(Payı değil)kişinin kooperatif hizmetlerinden fiilen yararlanması(yararlandığı ölçüde) durumunda GK'ca belirlenecek miktarı ödemesi gerektiğini de belirlemiştir. Buna dikkat etmenizi öneririm.

Not: Yazarken Sayın Aladağ'ın son mesajını görmedim. Tabii ki katılıyorum.