Mesajı Okuyun
Old 07-09-2010, 11:17   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan av.m.taçyıldız
herkese merhabalar ve verilecek cevaplar için şimdiden teşekkürler

müvekkil ile kiralayan arasında 16.11.2009 tarihinde 1yıllık kira sözleşmesi yapılıyor. daha sonra 18.01.2010 düzenleme tarihi olan ve 16.08.2010 tarihinde evin tahliye edileceğini düzenleyen bir tahliye taahhüdü veriliiyor.
şimdi; görüldüğü gibi tahliye tarihi ilk kira yılı içerisinde. türk hukuk sitesinde Av.Okay Saday'ın yazmış olduğu KİRA HUKUKU VE TAHLİYE isimli makalesinde ve birçok yerde gördüğüm üzere;" ilk kira ylı için verilen taahütler geçersizdir ve tahliye taahhüdünün ilk kira yılını takip eden yıllardan sonrası için verilmiş olması gerekir" şekl,nde yorumlar mevcut. ancak ben bu konuda tek bir yargıtay karaı dahi bulamadım. işin kötü tarafı aksi yönde yargıtay kararlarına da rastladım.

iş böyle olunca bilgiden de şüphe duymaya başladım. acaba ben mi yanlış anladım yazılanları diye de düşünüyorum. onun için bu soruyu soruyorum:
ilk kira yılı içerisinde ve ilk kira yılı içindeki bir tarih için verilen taahhüt geçerli midir? ve lütfen elinde olanlar bu şekildeki bir taahhüdün geçersiz olduğuna dair karar paylaşabilirler mi?

saygılarımla

Yazdığınız şekilde bir bilgiye ben bu yaşıma kadar hiç denk gelmedim. Doğru bilgi şöyledir: İlk kira sözleşmesi yapılırken alınan tahliye taahhüdü geçersizdir. Çünkü kiracı müzayaka altındadır.

Mecurda otururken verilen tahliye taahhüdü ise geçerlidir. Müzayaka hali kalkmıştır. O nedenle örneğinizdeki tahliye taahhüdü geçerlidir. Boşuna Yargıtay kararı aramayın.