Mesajı Okuyun
Old 30-06-2009, 14:03   #39
Av.YBayrak

Merhabalar;
Bu bölümü unutmuştum. Spinoza adlı arkadaşımızdan bir teşekkür iletisi alınca tekrar hatırladım ve yazılanları gözden geçirdim.
Sevgili arkadaşlar, icra dosyasını hazırladıktan sonra başarı ile sonuçlandırılması, yani alacağın tahsili gerek. Bunun için de borçlu'nun bulunması gerek.
Bu nedenle, son gelişmeler üzerine bir ekleme yapmak gereği duydum. Şöyle Ki: İcra müdürlüklerince borçlunun Türkiye genelinde mevcut son adresleri, araç veya taşınmaz mal varlıkları sorgulanarak tespit edilebilmektedir. Bunun için talep açmanız yeterlidir. Borçlunun adresini bilmiyorsanız : "Borçlunun mevcut adreslerinin tespiti için UYAP'tan sorgulama yapılmasını talep ederim" diye talep açmanız yeterlidir. Ayrıca, "Borçlu adına trafikte kayıtlı araçlar mevcut olup olmadığının UYAP'tan sorgulanmasını ve tespit edilenlerin kayden haczi ile; yine borçlu adına taşınmazların da hacze esas olmak üzere UYAP'tan sorgulanarak tespitini talep ederim" şeklinde talepte bulunduğunuzta sorgulama yapılacaktır. İcra müdürlüklerinin kullandığı proğramlara bunun için gerekli düzenlemeler yapılmıştır.
Belki yoğun olabilirler ve sorgulama için dosyanızı bekletebilirler, ancak reddedemezler. Olmaz da, arada bazıları reddettikleri takdirde İcra Hakimliği'ne şikayet ile görevin yaptırılacağı gibi, ayrıca idari soruşturma ve yaptırım için Adalet Komisyonuna veya Bakanlığa, suç olması nedeniyle de C.Savcılığına şikayet olanağı vardır.
Sorgulamalar sonucu tespit edilen adreslere tebligat yapılabileceği ve hacze gidilebileceği gibi, taşınır ve taşınmazların da haczini kolaylıkla gerçekleştirmiş olacağız.
Başarılar, kolay gelsin.
Ayrıca, değerli görüşlerini paylaşan tüm arkadaşlara ve bu arada bir teşekkür iletisi ile ilgimizi canlandıran Spinoza arkadaşa ve diğer arkadaşlara ben de teşekkür ederim.
Sevgiyle, ve mutluluklarla olmanız dileğiyle