Mesajı Okuyun
Old 18-11-2007, 13:00   #1
Defi-Def

Varsayılan Karşı dava, usulü, harç vs.

Öncelikle herkese iyi tatiller diliyorum. Yardımını esirgemeyen meslektaşlarıma teşekkür etmeden önce hukuk davalarına çok yeni el atmış bir avukat olarak THS nin katkılarından dolayı da ayrıca soruma geçmeden önce teşekkürlerimi iletmek istiyorum.
Açılmış olan boşanma davasına karşı dava açarak cevap vereceğim. Daha önce hiç karşı dava açmadım ancak araştırmalarım neticesi açma koşullarımızın bulunduğundan eminim. Fakat daha cevap süremiz dolmadan dosyanın ilk duruşması yapılacak. Dilekçemi önceden kaleme verme şansım olmadığı için duruşmada ibraz edeceğim. Bu konuda aşamadığım sorunlar ise şöyle;
1- Karşı dava dilekçemde,karşı dava ve cevap dilekçesi mahiyetini taşıyan bir dilekçe mi hazırlamalayım? Ayrıca karşı dava dilekçesinin özel bir durumu (yani özellşikle belirtmem gereken bir husus vs.)var mıdır?
2- Harcını yatıramayacağım için duruşmada bu konuda nasıl bir sorunla karşılaşırım? Bu durumda mahkemenin ara kararında bana harcı yatırmam için süre vermesi mi gerekir ya da ben mi talep etmeliyim?
3- Nafaka, maddi ve manevi tazminat taleplerim olacağı için şahsın
adına kayıtlı mankul ve gayrımenkuller için dilekçemde tedbir talep edebilirmiyim.
4- Son olarak müvekkilin öncesinde yaptırmış olduğu eşya tespiti kararı var. Bunu (veya değerini) karşı dava dilekçemde ayrıca talep etmelimiyim yoksa boşanmadan sonra ayrı bir dava mı açmak doğru olur?