Mesajı Okuyun
Old 17-05-2007, 12:03   #1
barışkurşun

Varsayılan genital muayene

sayın arkadaşlar benim sizlerle tartışmak istediğim konu; bayan olan bir şahsın ,kendi isteği ve müracaatı ile hakim veya savcı kararı olmaksızın genital muayene sonucunda, hastahaneden bakire olduğuna ilişkin rapor alıp alamayacağıdır. Ben boşanan bir müvekkilimi bakire olduğuna ilişkin durumunu bildirir bir rapor alabilmesi için devlet hastahanesine müvekkili dilekçesi ile birlikte gönderdim. Ancak muyane edecek olan doktor, hakim veya savcı kararı olmaksızın böyle bir rapor veremeyeceğini müvekkileye bildirmiştir. Gerekçe olarak da TCK'nın 287. maddesini göstermiştir.Muayene yapmayan doktora bu maddenin mağdurun rızasının olmadığı, ceza soruşturması ve kovuşturması aşamaları için düzenlenmiş olduğunu anlatmaya çalışsak da doktoru ikna edemedik.Aslında maddenin lafzına bakıldığında, gerçekten kişinin kendi rızasaı ile olsada genital muyenenin hakim veya savcı kararı olmaksızın muayene yapılamaz gibi bir anlam çıkabiliyor ve bu maddenin kişinin iradesine aykırı olarak aile bireyleri tarafından bir baskı ile de olsa muayene ve rapora yönlendirilmesinin engellenmesi amacı ile düzenlenmiş olabilir. Bu durumda da gerçekten kendi iradesi ile böyle bir rapor almak isteyen bayanların hakkı kısıtlanmış oluyor.Ancak; TCK madde 26/2 fıkrası ve CMK 76/2 ile birlikte TCK 287'yi yorumladığımızda ise kişinin bu hakkını kullanabileceği TCK 287'nin kendi hakkını kullanmasını engellemediği gibi bir sonuç çıkıyor. Sonuca ulaşmak için iki yöntem belirledim. Birincisi dilekçe ile başvuru ve talebe reddin yazılı gerekçesini talep etmek ve doktor hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunmak diğeri ise bekaret konusunda Hukuk Mahkemesinden Tespit talep etmek Sizinde düşüncelerinizi paylaşmanız dileğimle..barış kurşun