Mesajı Okuyun
Old 23-05-2002, 17:06   #18
Av.Mehmet Saim Dikici

Merhaba,

Aslında itiraf etmek doğru olur, tahkim' i sadece halk değil, biz hukukçularda tam anlamıyla bilmiyoruz. Bu bilgi eksikliği sadece, HUMK esasları anlamında değildir, tahkim hükümlerinin uygulamasına da yabancıyız.

Bu konuda, olumlu uğraş veren meslektaşlarımızın, etkin sonuç alabilmeleri için tahkim' in zaman avantajını ve masraf azlığını vurgulamaları ve özellikle aynı tür bir davanın tahkimde sonuçlanma süresi ile mahkemede sonuçlanma süresinin ve masraf karşılaştırmasının yapılması uygun olacaktır.

Ben meslek hayatımda bir kez ve mecburen tahkim' e gitmek zorunda kaldım ama maalesef, kötü niyetli davalının olayı yokuşa sürecek hukuki boşlukları çok ustaca ve insafsızca kullanması nedeniyle, sonuç alamadım.. Hakem heyeti teşekkül ettiğinde, davalı şirket çoktaaan sırra kadem basmıştı. Kendi hakemini seçmediği için mahkemeye başvurup, davalı olacak kişinin de hakemini tayin etmesini istemek zorunda kaldık ne yazıkki mahkeme bunun için duruşma açtığından ve duruşmayı olmayacak kadar uzak bir tarihe attığından atı alan üsküdarı da adapazarını da geçmiş oldu..

Ama yılmadan ve ısrarla üzerine gitmek gerekir diye düşünüyorum. Bu yönde, sözleşmelere hüküm koymaya başladım, inşallah sorun olmaz.. Sorun olursa da sayın üstadımız Av. Balcı' ya müracaat edeceğim..

Sevgi ve saygılarımla.