Mesajı Okuyun
Old 28-02-2008, 15:37   #13
Av.Elvan Akkaya

cevap veren zamanını ve bilgisini benimle paylaşan tüm meslektaşlarıma teşekkür ederim.

protokole dayalıboşanma ilamını aldığım aile mahkemesine başvurarak söz konusu protokoldeki taşınmaza ilişkin maddenin tapu kütüğüne şerhini talep ettim.

mahkeme bu talebimi yerinde görerek tapu müdürlüğüne bir müzekkere yazılmasına karar verdi.

daha sonra tapudan kaydı kontrol ettiğimde şu ibarenin yazıldığını gördüm; " Şerh: Kesinleşmemiş mahkeme kararı vardır(BULANCAK ASLİYE HUKUK MAHKEMESİ nin 24.12.2007 tarih......... sayılı kararı. ÇOCUKLARI 18 YAŞINA GELDİKLERİNDE DEVİR)

tapu müdürü bana bu şerhin hiçbir hukuki kıymeti olmayacağını, çocuklara kayyum atanarak devir işlemini şimdi yapabileceğimizi söyledi. ancak velayet kendisinde bulunmayan taraf müvekkilin velayet hakkına dayanarak gayrimenkul üzerinde tasarrufta bulunacağından tedirgin olduğundan bunu yapamadık.

sizin açıklamalarınıza göre izlediğim yöntem doğru.sadece tapu müdürlüğünün şerhi bana biraz ilginç geldi.bu konuda herhangi bir değişiklik istememe gerek var mı sizce???