Mesajı Okuyun
Old 22-05-2007, 11:49   #1
Avukat Kamer Akgül

Varsayılan Boşanma, hüküm verilmiş bir davadan feragat

Merhabalar arkadaşlar;
Türk vatandaşı Müvekkilim Alman asıllı Alman vatandaşı bir bayan ile evleniyor. Alman eş sonradan Türkiye'ye yerleşiyor ve müvekkilime karşı boşanma davası açıyor. Tanık olarak dinlettiği kişilerin tarafların ilişkisine dair en ufak bir şehadetleri yok. Çünkü müvekkilim şu an burada Almanya'da, Alman eşi ise Fethiye'de yaşıyor. Dinlettiği tanıklar Fethiye'deki arkadaşları. Tanıkların beyanlarının görgü ve duyuya dayalı olması gerektiği kesin. Sonuç olarak bu davada boşanmaya karar verildi. Fakat boşanma davasında dayanılan sebepler müvekkilimin buradan yurtdışı olmasına sebebiyet verecek. Ben şu an kararı temyiz ediyorum. Bütün merak ettiğim şu; kararı temyiz ettikten sonra davacının bu davadan ( karar verilmiş bir boşanma davasından ) feragat etmesi mümkün müdür? Buna imkan varsa, karşı tarafla görüşüp davasından feragat etmesini sağlamak ve anlaşmalı boşanma yolu ile hüküm kurulmasını sağlamak istiyorum.
Benim temyizim sonrası, davacının feragat dilekçesi vermesi halinde mahkemnin izleyeceği yöntem ne olacaktır? Bu konu ile ilgili yargıtay kararı varsa ve yollayabilirseniz çok yardımcı olursunuz.
Şimdiden ilgi ve emeğiniz için teşekkür ediyorum.
İyi çalışmalar.