Mesajı Okuyun
Old 23-09-2011, 15:30   #3
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan Av okan

Ben mi yanlış anlıyorum, sorumda bir hata mı var, yoksa, suçlama cinsel istismar olduğundan, profesyonelliğini ve soğuk kanlılığını kaybeden heyette mi sorun var.

Yine başkan yada heyet sorduğum soru hakkında, benim düşünce ve kanaatimi sorgulayacak tarzda çıkışta buluna bilir mi, soruma soru ile cevap verebilir mi ? yapılması gereken soruyu zapta geçirip, cevabı da aynen yorumsuz şekilde zapta geçirip, müteakip işleme geçmek değil midir.

Siz üstatların bu konudaki düşüncelerini saygı ile bekliyorum.
Sayın Meslektaşım,

Ceza hukuku ve yargısına "teknik" bir dal olarak yaklaşamayan ve öznel nitelikteki kişisel/ahlaki değer yargılarını yansıtan, suçun içeriği ve ceza kanunundaki yeri değiştikçe kişilere ve avukatlara yaklaşımını ona göre belirleyip değiştiren, ceza muhakemesi sistematiğini ve muhakeme süjelerinin hak, yetki ve görevlerini kabullenip, özümseyememiş, avukatı (müdafii) sanıkla özdeşleştiren hâkim, savcı ve -tabiî avukatlar-, hukuk ve adalet idealinin önündeki en büyük engeldir.

İnsana, kültüre ve topluma ilişkin sebeplerle, mesleğin icraında avukatın çok ciddi psiko/sosyal baskıyla çalıştığı ve yaşadığı bir gerçek. Buna, kimi hakim ve savcıların da davranışlarıyla eklendiğini (azlık da olsalar) bilmek ve görmek üzücü...

Size, inatla ama sükunetle, daima maddi hukuk üzerinden, tekniğin ve ihtisasın dışına çıkmadan, savunmanın dik, onurlu, vakur ve asil duruşu ile yapacağınız zorlu görevlerinizde direnme gücü, kolaylık ve başarılar diliyorum.

Bir hâkim, düşünür değildi ama, şu sözü kürsüsüne yazmıştı:"Köhne hukuk erbabı, Cumhuriyet'in başdüşmanıdır."

Saygılarımla.