Mesajı Okuyun
Old 21-07-2003, 13:06   #7
juris

Stajı irdelerken hukuk fakültelerinin de değerlendirilmesi gerekir.

Ne yazık ki popülist yaklaşımla hukuk fakültelerine yüzlerce ögrenci alınıyor. Ancak ben üniversitelerimizin her sene 500-1000 ögrenci almaya meraklı olduklarını zannetmiyorum.

Yeni açılan vakıf üniversiteleri de ilk başta hukuk fakültesi açıyorlar. Hukuk Fakültesi her üniversite için prestij göstergesidir. Ancak çoğu üniversitede aksi sonuca ulaşılıyor. Staj Eğitim Merkezi'ndeki derslerde üniversiteler arasındaki fark daha bir ortaya çıkıyor.

Sabahtan akşama kadar ders yapan, ödev ve sunum hazırlayan, hatta final ve bütünlemelerden sonra sözlülere giren öğrencilerle; sınavdan sınava okula gelen öğrenciler arasında ayrım yapılması gerekirdi. Ancak ülkemizde Hukuk fakülteleri arasında uçurum varken stajın da amaçlanan verimde olmaması yeni mezunlar için önemli bir sorun teşkil ediyor.

Belki yaklaşık 3-4 sene önce tartışılan bir tasarıyı yeniden gündeme getirmek gerekiyor. Fakülteler arasındaki bu dengesizliğin ortadan kaldırılması için, Hukuk eğitiminin 5 yıla çıkması ve mezuniyet için tüm fakülteleri kapsayan genel bir sınav getirilebilir. Mezuniyet için sınav kabul edilmese bile, sınavın staj öncesi yapılmasında fayda var.

Siz ne dersiniz? Umarım görüşler, hukukçulara yakışır şekilde gerekçeli ve slogan sözlerden arınmış olarak ortaya konulur.

Saygılarımla.