Mesajı Okuyun
Old 16-02-2019, 16:13   #3
avukatmüzisyen

Alıntı:
Yazan hülya er
Medeni Kanun m.678:

“Mirasbırakanın katılması veya izni olmaksızın bir mirasçının henüz açılmamış bir miras hakkında diğer mirasçılar veya üçüncü bir kişi ile yapacağı sözleşmeler geçerli değildir. Böyle bir sözleşme gereğince yerine getirilmiş olan edimlerin geri verilmesi istenebilir.”

Miras taksim sözleşmesi yalnızca miras bırakanın ölümünün ardından , miras açılınca yapılabilir. Miras bırakan ölmeden önce yapılan sözleşmeler ahlaka aykırı olduğu için geçersiz sayılır.

Ayrıca veraset belgesinde adı geçen tüm mirasçıların veya vekillerinin (yasal temsilcilerinin) sözleşmeye imzalamaları gerekir.

Sizin anlattığınızdan anladığım kadarıyla ortada geçerli bir miras paylaşım sözleşmesi bulunmamaktadır. Dolayısıyla hakları zarar gören mirasçılar tarafından Miras Paylaşım Sözleşmesinin İptali Davası açılabilir.
Teşekkür ederim,aslında sormak istediğim tam anlamıyla su: örneğin,
Ben yasarken eşimle beraber kendime bir çok arsa ve dükkan alıyorum.Sonra kardeslerimle beraber ,annemiz henüz yaşamasına ragmen annemizin ve ninemizden annenize kalan toprakları paylaşıp intikalleri yapıyoruz.
Yıllar geçiyor ben ölüyorum.benim mirasçılarım sadece sağ kalan eşim ve evlatlarım değil midir? Kardeşlerim,daha önce benim annenizden daha fazla pay aldigimi ileri sürüp, çocuklarıma kalan bu arsa ve dükkan üzerinde hak iddia edebilir mi? (Ben bir miras sözleşmesi yapmadim daha once.)