Mesajı Okuyun
Old 24-05-2013, 16:30   #1
ysrklc

Varsayılan Yargıtay 9. H.D."Bozmadan Sonra Islah Olur"

İzmir Barosu tarafından düzenlenen İş Hukuku Günleri Konferansında Yargıtay 9. Hukuk Dairesi Tetkik Hakiminin sunumunda geçti: Bilindiği üzere 1086 Sayılı HUMK döneminde Yargıtay'ın görüşü "bozmadan sonra ıslah yapılamayacağı yönündeydi. 6100 Sayılı yeni HMK zamanında Yargıtay 9. H.D.'nin yeni tarihli bir kararına göre "bozmadan sonra tahkikat devam ediyorsa yani delil toplanıyorsa bozmadan sonra da ıslah yapılabilir" şeklinde karar vermiş. Fakat bu kararın esas/karar numarasına ulaşamadım, tam da bu şekilde bir kararım bozuldu; mahkeme ilk önce zamanaşımından hiç esasa girmeden davayı reddetti, temyizde zamanaşımı yoktur diye bozuldu ve işin esasına girilip deliller toplandı, bilirkişi raporundan sonra ben ıslah yaptım, bu şekilde karar verildi. İkinci temyizde bozmadan sonra ıslah olmaz diye kararım bozuldu. Şimdi bozmadan sonraki ilk duruşmaya çıkacağız, yeni kararı bulabilirsem direnme kararı verilmesini talep edeceğim, bu sebeple bir an önce bulmam lazım bu kararı. Yardımcı olacak meslektaşlarıma şimdiden teşekkür ederim.