Mesajı Okuyun
Old 18-09-2006, 00:32   #5
ibreti

Sn.Suat Ergin'e katılmakla birlikte;
1) Adi yazılı olarak verilen süre geçerli. Dolayısı ile temerrüdün hesaplanmasında bu sürenin de nazara alınması gerek. (Resmi yazılı şekil anılan sözleşmenin taşınmaz satış vaadi içeren kısmı için zorunlu.. diğer hususlarda adi yazılı şekil geçerli.. buradaki sınırlama sadece senede karşı senetle ispat kuralı...)
2) Her ne kadar sözleşmede 24 ay gibi bir süre kararlaştırılmış ise de bu süreye adi yazılı şekilde de olsa ek süre verilmiş. Bu halde 24 ay ve adi yazılı belge ile tanına ek sürenin temerrüdün oluşmasında dikkate alınması gerek... Dikkate alınması gerek diyorum, çünkü, buradaki iki ayrı sürenin geçmiş olması ile de temerrüt oluşumu için gereken süreler geçmiş sayılmaz...
3) 2.maddede yazdığım süreler YÜKLENİCİNİN NET FAALİYET SÜRELERİdir. Bu sürelere idarece (genelde belediye) ugyulanan inşaat yasağı, mücbir sebeple inşaata ara verilmesi vb. sürelerin eklenmesi ile bulunacak takvim gününde temerrüt oluşmuş varsayılır ( mı?) demek gerek.

4) Yukarıda yazdığım süreler doğrultusunda çekilen ihtarnamenin süresinde olup olmadığı, dolayısı ile temerrüt oluşturup-oluşturmadığının da tartışılması gerek.

5) Cezai şartı da tartışmak gerek. Anlatımdan anladığım kadarı ile likit bir cezai şart kararlaştırılmamış. Emsal kira bedellerine göre gecikmeden doğacak zararların ödeneceği kararlaştırılmış. Olayda cezai şart yok yani.. Bu halde sadece tazminat istenebilir. Tabiki yukarıda yazdıağım temerrüt koşullarında istenebilir tazminat da..

6) Sözleşmedeki ANAHTAR TESLİMİ şartı YAZILI DELİL ile ispatlanması gereken bir hususmuş. Yargıtay'ın yalancısıyım. O öyle diyor

7) Müvekkiller bir emlakçıya satış için yetki vermiş diyorsunuz. Yetki hususunda emlakçı isticvap edilecektir. Yüklenici avukatı olsam bu isticvabı isterdim.

Anlaşılacağı gibi davanın önü o kadar da düzlük görünmüyor..

Halen yürüttüğüm benzer dosyalar var. Önümüze gelen durumları paylaşır isek birbirimize yararlı olabileceğimizi düşünüyorum..

Bu arada bir kaynak önereyim;
Yazar : Cengiz KOSTAKOĞLU.
Kitap : İnşaat Hukuku ve Kat Karşılığı İnşaat Sözleşmeleri.
yayımcı: Beta

Kolay gelsin..