Mesajı Okuyun
Old 09-07-2008, 16:15   #5
Hemocrania

Sn Bozoli ve karahanlı görüşlerinize aynen katılıyorum. ve yorumlarınız için teşekkür ediyorum.konuyu burada açmamın nedeni danıştığım birkaç kişinin sözleşmeyi eser sözleşmesi olarak nitelendirmesi oldu ve yaygın bir uygulama olmasına ragmen fikir birliğine varamadık. müvekkilin sebepsiz zenginleşme hükümlerine göre alacağını tahsil edebilecek olması her ne kadar bilinen bir yol da olsa da inşaatın sonuna doğru değeri artan dairenin tescili müvekkil açısından daha cezbedici gelmekte..

Sn Turbo bahsettiğiniz konuda kapsamlı bir araştırma yaptıktan sonra diyebilirim ki yargıtayın birbiriyle çelişen kimi zaman MK 2 hükümlerini kimi zaman da şekil zorunluluğu getiren MK 634 ve BK 213 yönünde kararlar var. bunun üzerine ulaştıgım bir İBK 'da ise " eger para ödenmiş ve daire teslim edilmiş ise alıcı malik gibi dairede oturuyor ise bu durumda tescile zorlanabilir aksi takdirde haricen satım ya da satış vaadi sözleşmesine dayanarak MK 2 ye yaslanmanın yerinde olmayacağı belirtiliyor"

müvekkil bir kısmını ödemiş ve elinde belgesi var ve kalan kısmı da ödemeye hazır.bizim ilk planda istegimiz tapuda tescil ama gördüğüm kadarıyla işimiz zor görünüyor..

yorum ve yardımlarınız için teşekkür ederim..