Mesajı Okuyun
Old 29-08-2010, 19:17   #123
Gemici

Politikacılarımızın gündeme getirdiği af konusu ve Guatemala'daki linç eylemleri ile ilgili bir haber bana bu alandaki tartışmayı, mağdurlara af yetkisi verelim yönündeki önerileri ve anket sonuçlarına yeniden bakmayı hatırlattı. Af olabilir diyen THS üyeleri ile af olmamalı diyen anketçi üyelerin oranı yarı yarıya neredeyse anket sonuıçlarına göre .

Guatemala ve kitle psikolojisi:
Linç belirli bir grubun, devletin güç kullanma tekeline aldırmadan, suçlu veya suçlu olduğuna inandığı kimseleri cezalandırmasıdır/öldürmesidir. At hırsızlarınının nasıl cezalandırıldığını gösteren 'vahşi batı' filmlerindeki linç sahneleri ve Ku-Klux-Klan'ın siyah derilileri sistemli olarak linç etmeleri benim linç konusundaki düşüncelerimi etkiliyordu şimdiye kadar. Bir de bundan bir iki yıl önce Fatih'te meydana gelen bir linç haberi hatırlıyorum.

İnternette gördüğüm Guatemala'dan bir linç sahnesi, resimli bir haber, bu bildiklerime bir yenisini ekledi ve galeyana gelen kitlelerin acımazsızlığını yeniden hatırlattı. Gösterilen resimlerde bir grubun, elbislerini yırtıp attığı, göbekten yukarısı çıplak bir kadını linç etmeye çalıştığı ve kadının ancak polis zoru ile kitlenin elinden kurtuluşu görünüyor. Guatelala'da sadece bu yıl 219 linç olayı yaşanmış.
Haberin linki:
http://news.de.msn.com/panorama/bild...1407297&page=2

Saygılarımla