Mesajı Okuyun
Old 01-02-2010, 18:27   #6
Av.Özgür KARABULUT

Alıntı:
Yazan Av. Fatma B
İyi çalışmalar;
Alacağın Temliki ile ilgili takıldığım bir konu var, sizlerle paylaşıp görüşlerinizi almak isterim.
G. Ltd. Şti'nin Y.Belediyesinden 150.000.- TL lik bir alacağı var, G.Ltd. Şti. nin M. Şahsına da 50.000.- TL lik borcu var, G.Ltd. Şti. M. şahsına benim Y. Belediyesinden alacağım olan 150.000.- TL yi sana temlik edeyim fakat benim 100.000.-TL de H şahsına borcum var sen de Y.belediyesinden 150.000.-TL lik temlikten 50.000TL alacağını aldıktan sonra kalan miktar olan 100.000.- TL yi H şahsına temlik et diyor. M de H şahsına temlik etmiş.
. Yani M şahsı 150.000.-TL lik temliğini alamıyor. Fakat H şahsına yapmış olduğu 100.000TL lik temliği de ödeyemiyor. H şahsı noterden ihtar çekmiş öde diye. Fakat M şahsının H ye verdiği temliknamede şöyle birşey yazıyor;"Ben temlik eden olarak, G. LTD. ŞTi tarafından Y. Belediyesinden tahakkuk etmiş ve edecek olan hak ve istihkaklardan, ... sayılı temlikname ile lehime yapmış olduğu 150.000.- TL lik temlik alacağımdan, 100.000.- TL lik kısmını öncelikle ve birinci sırada olmak ve yüzbin liraya ulaşıncaya kadar lehine temlik ettiğime ödenmek üzereh şahsına devir ve temlik ettim. Temlik keyfiyetinin Y. Belediyesine tebliğ edilmesini "
Olayın sonundan Y. Belediyesinin borcu olmadığı Yargıtay denetiminden geçerek kesinleşiyor, Burada devir şartları arasında y. belediyesinden alınacak olan miktar alınırsa ödeyeceğim şeklinde bir yazı var. Buna dayanarak M şahsı H ye olan temliği ödemekten imtina edebilir mi?
Burada M nasıl bir yol izleyebilir? Şimdiden Teşekkür ederim.

Sn. Av. Fatma B.

Soruyu okurken başım döndü ve üçüncü satırdan sonra okumayı bırakıp affınıza sığınarak bu mesajı yazdım.

En azından olayı şematize ederseniz, okunması ve dolayısıyla cevaplanması daha kolay olacak...

Saygılarımla...