Mesajı Okuyun
Old 26-04-2008, 09:48   #17
umutlaw

Sayin Meslektasim,
Oncelikle davanizi tenfiz basligi altinda acmaniz gerektigini dusunmekteyim.
Almanyada Noter hakkinda: Almanyada noterler vardir, tabi ki vekaletnamede cikartabiliniyor (Avukata vekalet verme muessesesi kanunda belirtilen halleri haric olamk uzere mumkundur) Almanyada vekaletnameler yazili bir sekilde ve noter onayi olmadan islak imza esasli olarak avukatin sahsina dogrudan veriliyor, nitekim kisinin Almancasi yeterli degil ise, oturum belgesi gecersiz ise bu islemi yapamaz dolayisiyla daha saglikli sonuc alinabilmesi icin Turkce bilen ve Alman hukukunda Avukat ve Noter sifatini kazanmis meslektaslarimiza muracaat ederek dilegini yaziya dokerek VEKALET VERIYORUM kelimesini ekleyerek bir belge duzenlemesi mumkun olup bu belgenin altindaki imzasini noter huzurunda tasdik ederek resmi bir vekaletname haline donusturlmesi imkandan uzak degildir.
Kisilerin Askerlik problemi oldug gerekcesiyle vekalet cikartmama gibi bir sorunun ortaya ciktigini ilk defa duyuyorum Almanyadaki BAskonsulosluklarimizda boyle bir uygulamanin olmadigini biliyorum cunku askerlik yoklamasi noterlik islerinden ayri bir birime baglidir muhtemelen Almanyada yasayan sahsin baska belge problemleri mevcuttur.
Saygilarimla