Mesajı Okuyun
Old 22-01-2010, 22:08   #5
mbagca

Mahçup

"Ben müvekkilimin ödemek zorunda kaldığı avukatlık ücreti çin de maddi tazminat davası açmayı düşünüyorum. Bu konuyu arkadaşlarımla tartıştığımızda "hayır zaten mahkeme her kaybedilen dava için avukatlık ücretine hükmetti, tekrar isteyemezsin." gibi bir yorumla karşılaştım."
Parağrafındaki ifadeden şöyle bir soru geldi aklıma:
Haksız fiil dolayısıyla tazminat davası açılmakta ve davacı kaybettiği miktar için davalıya vekalet ücreti ödemek zorunda kalmaktadır. Davacının kazandığı miktar düşükse vekalet ücreti bir hayli önem taşımaktadır.Bu durumda davacı mağdur duruma bile düşebilmektedir.
Haksız fiil olmasaydı davacı davalıya manevi tazminat davası da açmayacaktı. dolayısıyla böyle bir maddi kaybıda olmayacaktı. Manevi tazminat davasına konu bedelin de bir cetveli yok ki tam kazanabileceği, (tatmin olacağı değil ,kaybetmeyeceği ) değeri yazabilsin.
Dava değeri de davacının hatası olmadığına göre manevi tazminat davasında, davacının ödemek zorunda bırakıldığı vekalet ücreti de haksız fiile konu dolaylı bir maddi kayıp olarak değerlendirilip, maddi tazminata konu edilebilir diye tahmin ediyorum.Hiç böyle bir dava konusuna rastlamadım.