Mesajı Okuyun
Old 04-08-2010, 15:55   #1
Seyran

Varsayılan Avukatlık ve bir sözleşme yapılmasına aracılık

Merhaba,
Ben avukatlıkla aracılık faaliyetinin bağdaşıp bağdaşmayacağını sormak istemiştim. Şöyleki, Av. K. madde 48'de avukatlara iş getirmede aracılık etme veya avukatın aracıdan yararlanması yasaklanmıs ancak avukatın iki müvekkil arasında yapılacak bir sözleşmeye aracılık edip edemeyeceğine ilişkin olarak herhangi bir hüküm ya da Yrgıtay kararı bulamadım. Cevdet Yavuz'un kitabında bir dipnot olarak yapılan alıntıda avukatın aracılık yapamayacağı Avukatlık Kanunu madde 3 ve 22'ye dayandırılmış Bir de 1965 tarihli bir Yargıtay kararı örnek gösterilmiş. Ancak bu karara ulaşamadığım gibi 1969 tarihli Av. Kanunu'na nasıl 1965'de atıf yapıldığını anlamadım. Ayrıca söz konusu yok. Tellallğın ticari faaliyet olduğunu düsünürsek o zaman tellallık yapılamayacağını söyleyebiliriz. ancak söz konusu tellalık BK'daki tellallık olursa ticari faaliyet de sayılmaz. Bu nedenle avukatlığın bu tür bir aracılıkla bağdaşmadığına dair dayanaklar nelerdir? Bunu bilen varsa yardımcı olabilir mi?
Somut olayda iki iş sahibi arasında imzalanacak bir sözleşme düzenlenecek ve sözleşme düzenleme ücretine ek olarak, sözleşmenin imzalanması halinde başarı ücretine hak kazanılacağı belirtilecek. Bu bir aracılık faaliyeti mi olmaktadır? Avukatın buna hakkı var mıdır?