Mesajı Okuyun
Old 02-06-2009, 01:11   #7
Gemici

Alıntı:
Yazan Av.Şehper Ferda DEMİREL
Forum soruları belirtilen nedenlerle meslek kuralı ihlaline işaret ediyor. Sizin yerinizde olsaydım -Ki olduğum oluyor-, bir başka vekil var olduğu, dosyadan ihtiyarıyla elini çekmediği, yahut müvekkil vekiliyle ilişkisini sonlandırmadığı müddetçe, olumlu-olumsuz hiç bir görüş bildirmeyeceğiniz şeklinde olmalıydı.

Sayın Av.Şehper Ferda DEMİREL haklı bence.

Alıntı:
Yazan Türkiye Barolar Birliği Meslek Kuralları
39- İş sahibi anlaşmayı yaptığı avukattan sonra ikinci bir avukata da vekalet vermek isterse ikinci avukat işi kabul etmeden önce ilk vekalet verilen avukata yazıyla bilgi vermelidir.
44- Avukat müvekkilinden meslektaşlarına yönelecek sataşmaları önlemeye çalışır; gerekirse vekillikten çekilebilir.

Ben 39.cu maddedeki 'ikinci bir avukata da vekalet vermek isterse' ibaresinin, 'birincisini bırakıp ikinci bir avukata vekalet vermek isterse' olarak'ta anlaşılmasını meslek kuralları bakımından faydalı buluyorum.

Aslında vekalet verdiği birinci avukattan memnun olmayıpta ikinci bir avukata giden iş sahibine verilecek tek cevap var:
"Başka bir avukat tarafından temsil edildiğin sürece teklif ettiğin işi üstlenmeyi meslek etiğime yakıştıramıyorum. Eğer benim işinle uğraşmamı istiyorsan birinci avukatı azletmen gerekir. Diğer avukatı istedğin zaman azletme hakkın var".

Saygılarımla