Mesajı Okuyun
Old 06-03-2004, 11:26   #14
Cumok

Oldum olası şu "töre" lafından iğrenmişimdir. Aşiret lafından da...
Asla anlam veremedim, asla anlayamadım neden bir aşirete ait olmak gerek? Ya da bu aşiretlerin şey'leri şıh'ları adı her neyse buna neden gerek görürler? 50 yıl, 100 yıl öncesinde konuşuluyor olsa belki, zaman öyleydi derdim ama, bugün, 21 yy. basamağında, üstelik bu aşiret baş'larının TBMM çatısı altına dahi girebildiği bir zamanda bile, hâlâ inat ve de ısrarla buna devam edilmesini ne anlayabiliyorum, ne de bir anlam verebiliyorum.

Günümüzde bu nasıl bir kafa yapısıdır ki böylesine "ilkel" olabiliyor? 25 yıl önce yurtdışında yaşadığım zaman bir yurttaşıma şöyle bir soru yöneltmiştim: "Şayet kardeşin bir kavga sırasında öldürülse ne yapardın?" Yanıt hâlâ beni ürpertiyor: "Hemen gider öldüreni öldürürdüm!.." Neden, kanun var yasa var!.." dediğimde ise; bizde "töreler böyledir" demişti... Bu kafa yapısı günümüzde de ısrarla sürdürüldüğüne göre, kadınlarımız bu lanet olası töre'nin kurbanı olmaya ne yazık ki devam edecektir.

'Tahrik ya da ağır tahrik' ne demektir? Her tahrik olunduğunda insan mı öldürülecek ve buna "canım adam tahrik olmuş"mu denecek? Benim insanlık anlayışım ve de mantığım buna ne yazık ki bir anlam veremiyor. Bir de "Kötü kanun yok, kötü uygulayıcılar vardır" deyimi midemi bulandırıyor. Yani ben burada şöyle mi anlamalıyım? Yargıç'tamı aynı şekilde düşünüyor ki töreyi uyguladığını söyleyen katil'e ceza indirimi yapabiliyor?

Bu nasıl bir kafadır, bu nasıl bir insanlık anlayışıdır böyle? Hele kanun yapıcılar nasıl bir kafa yapısı ile hareket ediyorlar ki böylesine insanlık dışı yasalar yapılabiliyor ve bunu da yargıçlar uygulayabiliyor? Böylesine uygulamalar bizim, hâlâ taş devrinde yaşıyor olduğumuzun bir göstergesi değil mi? İnsan olduğumuzun ne zaman farkına varacağız biz? Cehaletten kokuştuk artık, her yaptığmız pisliği meşru göstermek için yarışıyor ve ne acıdır ki, bir süre sonra da bunu gayet doğal karşılamaya başlıyoruz.

Aşiret, tarikat, cemaat??? Ne demek tüm bunlar? İnsan bir ulusun bireyidir, bir ulusa aittir ama, bir aşiret'e, bir tarikat'a ya da bir cemaat'e nasıl ait olabilir? Yarım yamalak, ya da hiç verilmeyen eğitim; sonuçta ancak böyle bir insan tipi çıkartıyor karşımıza. Düğünde bayramda, maç sonrasında silaha sarılan, erkek çocuğuna sünnetinde silah hediye eden insanlar sürüsü... Buna sürüden başka ne ad verilir? Okumuşumuz da, cahilimiz de hâlâ ve ısrarla aynı kafa yapısına sahip olduğu sürece de bu, ne acıdır ki devam edecektir.
Toplum olarak utanmalıyız, hele esas utanması gerekenleri ise...